Kuchnie na wymiar Katowice

 Kuchnie na wymiar Katowice a historia stolarstwa na Śląsku – Silne uprzemysłowienie Śląska zaczęło się w drugiej połowie osiemnastego wieku w momencie odkrycia surowców mineralnych. 

Przed wojną jedną z najbardziej uprzemysłowionych miejscowości były Pawłowiczki zwane Gnadenfeld. Ponieważ pomiędzy wieloma zakładami znalazło się miejsce na jedną z pierwszych na Śląsku fabryk mebli zwaną Fabryką Mebli i Świec.

W powojennej historii meblarstwa na Śląsku dużą rolę odegrały Bytomskie Fabryki Mebli, które powstały na terenie Bytomia. W 1973 roku przeniesiono ich siedzibę do Katowic i zmieniono nazwę na Fabryki Mebli „Agata”. Meble sprowadzano z „Roździenia”, gdzie swoją siedzibę miały także meble „Cyroń”. W 2000 roku w Katowicach został otwarty sklep Ikea, który po dziś dzień ma dużą rzeszę klientów.

Obecnie w naszym regionie mamy mnóstwo większych i mniejszych zakładów stolarskich produkujących meble. Znajduje się tu też wiele sklepów wielkopowierzchniowych oferujących meble modułowe lub na wymiar.

Krzywe ściany a kuchnie na wymiar Katowice

Mieszkamy w dość charakterystycznym regionie Polski, który w latach powojennych bardzo intensywnie się rozwijał.  W latach powojennych do Katowic i na Śląsk przyjeżdżała cała masa ludzi do pracy. Związane to było z szybką industralizacją Śląska. Spowodowało to rozkwit budownictwa mieszkaniowego. Wtedy  w latach 70-tych zbudowano bardzo dużo mieszkań. Jednak skutkowało to niestety dużą ilością wady. Gdyż szybkie a niedokładne budownictwo najczęściej z wielkiej płyty było wznoszone na terenach szkód górniczych. Przykładem jest osiedle Paderewskiego wzniesione na starym wysypisku śmieci, gdzie grunt był niestabilny. Nieocieplone bloki z azbestem często ze ślepymi kuchniami powstawały w bardzo szybkim tempie. Mieszkania tego typu można spotkać na osiedlu Witosa, Paderewskiego oraz w okolicach kopalni Wujek.

Pękanie ścian, pochylanie się budynków jest dość częstym zjawiskiem, jak ma to miejsce na osiedlu Giszowiec przy ulicy Mysłowickiej, niektóre wieżowce są odchylone od pionu o ponad metr. 

„Rodzynkiem na torcie” są bloki i mieszkania na osiedlu Radeckiego. Ponieważ Mieszkańcy mają dostępne mieszkania w bardzo nietypowym układzie. Począwszy od numeracji przy, której nigdy nie wiemy, z której strony bloku będzie klatka i gdzie zaparkować samochód a skończywszy na pomieszczeniach kuchennych, w których jedne kąty są ostre, drugie rozwarte a okna umieszczone na niestandardowej wysokości. Nie wspomniawszy już o krzywych ścianach i różnej wysokości w każdym punkcie pomieszczenia. To wszystko to prawdzie wyzwanie przy projektowaniu mebli.

Sposoby na zamaskowanie i wyrównanie krzywych ścian

Równanie ścian

Najprostszy sposób na wyrównanie ścian to położenie płyt kartonowo – gipsowych. Tracimy jednak cenną powierzchnię w pomieszczeniach a w szczególności odczujemy to w pokoju, który jest mały. Na każdej ścianie możemy stracić po około 5-6 cm, co na długości jednej ściany daje ubytek z powierzchni około o.25m2 a przy znacznych krzywiznach, przy których trzeba położyć płytę w odległości 15 cm od ściany daje ubytek powierzchni o 0,75 m2. W kuchni pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi na ścianie można położyć szkło lub płytę MDF, ale w tym momencie tracimy na powierzchni kuchni przesuwając szafki dolne do przodu lub na powierzchni blatu roboczego.

Maskowanie krzywych ścian

 

Wzór maskujący krzywe ściany

Możemy zawsze oszukać nasze „oko” poprzez namalowanie niesymetrycznych figur na ścianach takich jak romby, trójkąty, trapezy.

Nasze oko nie ma wtedy punków odniesienia i ściany po prostu wydają się, że takie mają być. W przypadku niewielkich krzywizn możemy zastosować grę kolorami lub tapetą. Jeżeli ściany mają duże odchylenie i kompletny brak kątów to możemy zamówić meble o nowoczesnych kształtach robione pod nasze wytyczne. Z tego powodu tak pomalowane ściany i tego typu meble znacznie odbiegają od obecnych standardów promowanych przez projektantów oraz duże sklepy sieciowe. Jeżeli  chcemy zastosować takie rozwiązanie, to najlepiej powierzyć je w ręce architekta, który wykona dokładną wizualizację tak, aby efekt końcowy nas nie rozczarował.

 

 

Nierówny sufit

Najprościej zamaskować poprzez zamontowanie sufitu podwieszanego mamy wtedy idealnie równą wysokość a dodatkowo zyskujemy możliwość zamontowania halogenków które mają rozproszone światło które doskonale maskuje krzywiznę ścian. Nie polecamy klientom robienia punktowych obniżeń sufitów w kształcie plam lub innych figur, ponieważ jest to już nie modne i jest to doskonały zbieracz kurzu.

Nierówna podłoga – Kuchnie na wymiar Katowice

Często różnice na wysokości w jednym pomieszczeniu wynoszą nawet 15 cm w dwóch przeciwległych rogach. Czemu tak jest? W latach 70tych i 80tych lano beton w jednym koncie a potem robotnicy rozprowadzali po reszcie pomieszczenia. Jak im się chciało i udało to po prostu tak było zrobione.

Z tego powodu wiele mieszkań ma krzywe ściany i podłogi. Jeżeli mamy krzywą podłogę w kuchni to możemy wpisać w wyszukiwarkę hasło „kuchnie na wymiar Katowice” i znaleźć firmę produkującą meble na wymiar. To najlepiej te meble zrobić na nóżkach które można regulować . Nóżki można zamaskować cokołem jednak lepszym rozwiązaniem będzie jego niestosowanie ponieważ mniej będzie widać krzywiznę podłogi. Przy różnicy poziomów większych niż 10cm nie pozostaje nam nic innego niż  położyć płyty OSB na specjalnym stelażu.

Możliwości aranżacji wnętrz przez kuchnie na wymiar Katowice

Katowice centrum

Nasze kochane Katowice to nie tylko blokowiska z lat 70″ tych i 80″ tych. Również całe centrum w którym znajdują się kamienice z mieszkaniami które często mają 200 metrów powierzchni. Wyobraźmy sobie kuchnie która ma przestrzeń i wysokość rzędu 3-4m. Wtedy możliwości jej aranżacji w zasadzie są nieograniczone.

Możemy ją zabudować w wszelkiej dowolnej konfiguracji: pod sufit( chociaż będzie to raczej niepraktyczne). Możemy na środku postawić piękną wyspę i umieścić w niej miejsce do przygotowania posiłków jak również służącą jako stół. Dzięki temu zyskujemy funkcjonalność naszej przestrzeni kuchennej.

Duża kuchnia w Kamienicy

Takiej kuchni nie zabudujemy już meblami kupionymi w sieciówce, które są meblami projektowanymi do typowych mieszkań w bloku w których kuchnia to tak naprawdę 2x3metry. 

Do do zabudowy musimy mieć już profesjonalny zakład stolarski, który wie co to znaczy „Kuchnie na wymiar Katowice” Regionalne zakłady stolarskie potrafią się doskonale znaleźć w starych kamienicach naszych miast.

 

 

 

 

 Inspiracje na krzywe ściany

Kuchnie na wymiar Katowice obmiarujemy i wyceniamy po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub wypełnieniu formularza

Proszę wypełnić dane kontaktowe. Da to możliwość  skontaktowania się z Państwem lub zadzwonić na numer  tel. kom. 517 110 170 w celu umówienia bezpłatnego pomiaru i wyceny mebli

  Kuchnie na wymiar Katowice
  Kuchnie na wymiar Katowice

  Miasta jakie obsługujemy:

  Katowice, Sosnowiec, Chorzów, Ruda Śląska, Mysłowice, Świętochłowice, Siemianowice, Dąbrowa Górnicza, Czeladź, Będzin, Jaworzno, Tychy, Zawiercie, Zabrze, Gliwice, Pyskowice, Knurów, Bytom, Mikołów, Łaziska,

   

   

   

  W Katowicach obsługujemy dzielnice:

   I. Zespół dzielnic śródmiejskich

  Śródmieście,Os. Paderewskiego – Muchowiec, Koszutka, Bogucice

  II. Zespół dzielnic północnych

  Załęże, Os. Witosa, Osiedle Tysiąclecia, Dąb, Wełnowiec – Józefowiec

  III. Zespół dzielnic zachodnich

  Załęska Hałda-Brynów, Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, Ligota-Panewniki

  IV. Zespół dzielnic wschodnich

  Zawodzie, Dąbrówka Mała, Szopienice-Burowiec, Janów- Nikiszowiec, Giszowiec

  V. Zespół dzielnic południowych

  Murcki, Piotrowice – Ochojec, Zarzecze, Kostuchna

   

  Szybki kontakt!
  +
  Wyślij!