Szafy na wymiar

Szafy na wymiar; podziały ze względu na materiał umiejscowienie i kształt:

 

Wolnostojące  szafy na wymiar:

Szafy na wymiar
Szafy na wymiar wolnostojące lakierowana

Szafy na wymiar  które mogą stać w dowolnymi miejscu pomieszczenia. Mogą być pod sufit jak i nad nimi może znajdować się wolna przestrzeń mogą być lakierowane, z płyty jak i z frontem szklanym o dowolnej grafice w środku możemy zastosować dowolny rozkład półek jak i wieszaków możemy zastosować dodatkowe akcesoria np. pantografy, oświetlenia , elektryczne szuflady itd.  Cechą tych szaf jest obróbka ścian bocznych szafy muszą być estetycznie wykończone jak i powinny posiadać ” plecy „.

 

 

 

W istniejących  wnękach:

Szafy na wymiar
Szafy we wnękach

 wnękowe; które zabudowuje się już w istniejących wnękach. W przypadku tego rodzaju szaf nie występuje konieczność montażu ścian bocznych. Jednak rozwiązanie takie stosowane jest najczęściej w przypadku bardzo wąskich szaf w których szerokość wnęki nie przekracza 50cm. w których „walczymy” o każdy centymetr przestrzeni.

Konstrukcja takiej szafy ogranicza się często tylko do drzwi frontowych osadzonych na listwach prowadzących zamontowanych do podłogi i sufitu oraz zabudowy wewnętrznej

 

 

 

 

 Ze szklanymi drzwiami

Szafy na wymiar
Szafy  z drzwiami szklanymi

  szklane mogą być wolnostojące jak i we wnękach mogą posiadać dowolne wyposażenie ich cechą wyróżniającą są drzwi wykonane ze szkła o dowolnym kolorze jak i dowolnej grafice którą wybierze Klient. Klienci wybierają grafikę z portalu fotolia

Jak również na drzwi szklane można nanieść dowolne zdjęcie jedyny warunek to jego odpowiednia jakość. Jasne szklane szklane szafy doskonale nadają się do ciemnych przedpokoi gdyż je bardzo rozjaśniają.

W zasadzie wszystkie szafy można podświetlić ledami. Można zastosować pasek led wpuszczony w tzw. „daszek” Lub umieścić w nim punktowe ledy.

 

 

 

 

 

Skośne: na poddaszu lub pod schodami

Szafy na wymiar
Szafy skośne

skośne doskonale nadają się do zabudowy poddaszy jak i wolnej przestrzeni pod schodami. Wykonuje się je z płyty lakierowanej, szklanej. Często też posiadają  lustra. Jedyne ograniczenie jest w zabudowie drzwi. Jeżeli szafa zabudowana pod skosem będzie z drzwiami otwieranymi; to trzeba pamiętać aby drzwi zamontowane przy krawędzi pod sosem nie zostały zaprojektowane w ten sposób że będą się otwierały na ścianę co uniemożliwi ich otwieranie.

 

 

Szafy z siedziskiem

Szafy z siedziskiem doskonale sprawdzają się w przedpokoju lub wiatrołapie. Siedzisko może być tapicerowane na stałe lub wystarczy na nim położyć poduszki które łatwo będzie można wyprać. W siedzisku można zamontować klapę w której będziemy chować kapcie. A wieszaki pozwolą na odwieszenie kurtek czy płaszczy. Na specjalnych pułkach możemy trzymać buty. W szafie która znajduje się przy wyjściu z domu niezbędne jest lustro przynajmniej na jedne drzwi. Jeżeli szafę zabudujemy do sufitu to w pawlaczu możemy znaleźć doskonałe miejsce na rzeczy które na codziennie nie używamy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szafy na wymiar ażurowe

Zyskały swoją popularność dzięki doskonałej wentylacji. Zastosowanie frontów ażurowych nie ogranicza przepływu powietrza do i na zewnątrz szafy. Fronty ażurowe lakieruje się na dowolny kolor lub bejcuje. Wykonuje się je z drewna drzew iglastych najczęściej sony. Fronty ażurowe można też zastosować do mebli kuchennych jak i do szafek łazienkowych gdzie jest dużo wilgoci a drewno jest na nią odporne.

 

 

Szafy na wymiar możemy również podzielić ze względu na „rzut” ich bryły na podłogę:

 •  w kształcie litery L, Są to typowe szafy narożne. Składają się one jak by z dwóch osobnych szaf schodzących do rogu pomieszczenia wtedy „plecy” szafy są przy ścianie a fronty skierowane do siebie pod kontem prostym. oraz  szafy typu L narożne  z plecami przy ścianie. Fronty szaf tworzą kąt rozwarty o szerokości 270 stopni. Ściany boczne  wykonuje się z płyty lub jej ścianami są ściany pomieszczenia
 •  prostokątne mogą znajdować się we wnękach, pomiędzy ścianami oraz występować w formie zwykłych szaf wolnostojących
 •  trójkątne umieszczane w rogach pokoi; najczęściej nie posiadają ścian bocznych lub ściany boczne mają krótkie boki. Stosowane w pomieszczeniach o małych rozmiarach w których „walczymy o każdy centymetr powierzchni. Ich rzut z góry przypomina trójkąt.

 

Szafy dzielimy również ze względu na wysokość:

 • do sufitu. Jedyne co narzuca ich wymiar to wysokość pomieszczenia. Jeżeli drzwi szafy są wyższe niż 280 cm to skrzydło powinno być złożone z dwóch części gdyż płyty meblowe mają 280 cm długości
 • niskie

Rodzaj montowania do podłogi:

 • posiadające małe nóżki. Wysokość nóżek to około 2 cm w zasadzie nie widać odległości pomiędzy szafą a podłogą. Takie szafy muszą posiadać dolny wieniec.
 • szafy montowane bezpośrednio do podłogi. Szyny prowadzące rolki drzwi montuje się bezpośrednio do podłogi.

W celu umówienia pomiaru i wyceny kliknij TUTAJ

Przykładowe zdjęcia z szafami na wymiar

 

Jakimi regułami kierować się przy meblowaniu przedpokoju szafami.

Przedpokój w naszych mieszkaniach to najczęściej pomieszczenie gdzie jest mało miejsca a chcemy w nim dużo zmieścić aby sobie nie „zagracać” mieszkania.Dlatego łatwo jest meblować przedpokój jak jest duży wysoki i jeszcze na planie kwadratu . Więcej uwagi trzeba zwrócić na wąski długie przedpokoje gdzie ciężko jest zmieścić duże szafy a każdy centymetr musimy wykorzystać.

przedpokój z szafami
przedpokój z szafami

Doskonałym rozwiązaniem są tutaj szafy na wymiar. pozwalają one zagospodarować całą dostępną przestrzeń możemy w nich umieścić wiele  funkcjonalnych dodatków które jeszcze lepiej pozwolą wykorzystać ich przestrzeń.

Przedpokój z szafami to najlepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni do przechowywania ubrań butów i podręcznego sprzętu AGD takiego jak żelazko czy odkurzacz

Przedpokój z szafami zabudowujemy według reguł poniżej :

 

 • wymiar wewnętrzny szafy jest pomniejszony o grubość jej ścian, które wykonuje się z płyty MDF o grubości 18 mm
 • „plecy” szafy wykonuje się   płytę HDF o grubości 3 mm. Jednak to rozwiązanie nie jest konieczne tył szafy nie jest widoczny więc nie ma konieczności jego estetycznego zabudowania.
 •  drzwi przesuwny potrzebują od 8 do 10 cm  z grubości szafy w tym wymiarze znajduje się układ jezdny składający się z prowadnic i wózków. Przy  drzwiach szafy do 2m można zamontować mechanizmy ślizgowe. Jednak mechanizmy wózkowe z rolkami wykonanymi z teflonu zapewniają ciche przesuwanie drzwi oraz są trwalsze i łatwiejsze w korzystaniu.
 • jeżeli w szafie będą wisieć na drążkach lekkie ubrania to wystarczy że jej głębokość będzie wynosiła 60 cm, jeżeli będziemy w niej wieszać płaszcze, puchowe kurtki, to potrzebujemy wtedy 80 cm głębokości,
 • jeżeli nasz przedpokój ma wnęka ma głębokość mniejszą niż  60 cm. Wtedy powinniśmy się zastanowić nad montażem drążków wysuwnych.  Jednak nie możemy ich za bardzo obciążać ubraniami aby nie uległy wyłamaniu. Możemy w niej zamontować półki na których będziemy trzymać buty w pudełkach lub bez co znacznie ułatwi magazynowanie obuwia sezonowego.

Jakie drzwi  do szafa w przedpokoju?

Do wyboru w szafach przesuwnych mamy drzwi:

 • Skrzydła składane: nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Drzwi przesuwają się po torach, nie wystają poza obrys szafy. Sprawdzą się w przypadku, gdy na przeciwko szafy znajdują się np. drzwi do kolejnego pomieszczenia.  Jedno skrzydło jest zawsze zamknięte co utrudnia wgląd do wnętrza szafy.
 • Drzwi składane mają wąskie skrzydła które łączy się zawiasami i przesuwa się po torze na suficie. Drzwi składane  stosuje się jako idealne rozwiązanie do szaf węższych niż 90 cm, mamy wtedy dostęp do całej szafy,
 • Skrzydła przesuwno-łamane:  zamknięte – układają się  w jednej linii. Co pozwala na ostrzędność przestrzeni i wgląd do całego wnętrza szafy.

Wyposażenie szafy podnoszące jej funkcjonalność:

Systemy z drążkami

 • drążki na ubrania to główne wyposażenie każdej szafy na ubrania. Montuje się je w szafach przesuwnych o minimalnej głębokości 60 cm. W przypadku szaf z drzwiami tradycyjnymi ta głębokość może być mniejsza i wynosić 53 cm. Rzeczy na wieszakach możemy wcześniej wyprać i wyprasować i nie zostaną zmięte. Wieszaki dają nam możliwość łatwego przeglądania rzeczy. Maksymalna długość jednego drążka to 100 cm.
 • wieszaki montowane prostopadle do tylniej ściany. Montowane są w szafach których głębokość jest mniejsza niż 60 cm. Mechanizm jest skonstruowany tak aby rzeczy wysuwały się poza obrys szafy. Montuje się je od spodu do górnej półki. Skutkuje to ich mniejszą wytrzymałością na obciążenie.
 • pantografy ułatwiają dostęp do drążków umieszczonych w górnej części szafy prawie pod sufitem. Pantografy wysuwają się na zewnątrz obrysu szafy i obniżają powieszone wysoko rzeczy.

Systemy wykorzystujące sposób otwierania szuflad

 • wieszaki na szale i spodnie. Jest to najczęściej kilka małych drążków umieszczonych w „dnie szuflady” pokryte są one gumą co zapobiega zsuwaniu się rzeczy
 • kosze druciane doskonale nadają się do przechowywania pościeli ręczników czy obrusów. Zapewniają przewiew rzeczom i łatwy do nich wgląd.
 • kosze z przewiewnego płótna; przechowuje się w nich bieliznę i garderobę. Dzięki szczelnym bokom nic się z nich nie wysunie a przewiew zostaje zachowany
 • szuflady. Mogą być ukryte za drzwiami szafy mogą też być widoczne. Służą do segregacji rzeczy. Odmianą szuflady jest szuflada na biżuterię lub wyjeżdżająca półka na buty
 • ażurowe pułki na buty
 • pułki na buty z prawidłami
 • specjalny uchwyt na rurę odkurzacza
 • wnęka i uchwyt do powieszenia deski do prasowania

 Niezbedne dodatki do wnętrza szafy

 • pułki na rzeczy. Trzymamy w nich rzeczy w stosach. Dlatego dla łatwego dostępu odległość pomiędzy pułkami powinna wynosić około 30 cm, są najczęściej wykorzystywanym sposobem przechowywania rzeczy.
 • oświetlenie wnętrza szafy bardzo udogadnia wybieranie rzeczy. Można je zautomatyzować poprzez umieszczenia włącznika w drzwiach szafy. Oświetlenie szafy można też wykorzystać do oświetlenia przestrzeni przed szafą.

 • wentylacja bierna opiera się na umieszczeniu kratek wentylacyjnych. Zapewnia to naturalną cyrkulację powietrza.

 • specjalny uchwyt na rurę odkurzacza

 • wnęka i uchwyt do powieszenia deski do prasowania

W celu umówienia pomiaru i wyceny kliknij TUTAJ

Przykładowe zdjęcia z szafami na wymiar

Inspiracje