Szafy na wymiar

Szafy na wymiar; podziały ze względu na materiał umiejscowienie i kształt:

 

Wolnostojące  szafy na wymiar:

Szafy na wymiar
Szafy na wymiar wolnostojące lakierowana

Szafy na wymiar  które mogą stać w dowolnymi miejscu pomieszczenia. Mogą być pod sufit jak i nad nimi może znajdować się wolna przestrzeń mogą być lakierowane, z płyty jak i z frontem szklanym o dowolnej grafice w środku możemy zastosować dowolny rozkład półek jak i wieszaków możemy zastosować dodatkowe akcesoria np. pantografy, oświetlenia , elektryczne szuflady itd.  Cechą tych szaf jest obróbka ścian bocznych szafy muszą być estetycznie wykończone jak i powinny posiadać ” plecy „.

 

 

 

W istniejących  wnękach:

Szafy na wymiar
Szafy we wnękach

 wnękowe; które zabudowuje się już w istniejących wnękach. W przypadku tego rodzaju szaf nie występuje konieczność montażu ścian bocznych. Jednak rozwiązanie takie stosowane jest najczęściej w przypadku bardzo wąskich szaf w których szerokość wnęki nie przekracza 50cm. w których „walczymy” o każdy centymetr przestrzeni.

Konstrukcja takiej szafy ogranicza się często tylko do drzwi frontowych osadzonych na listwach prowadzących zamontowanych do podłogi i sufitu oraz zabudowy wewnętrznej

 

 

 

 

 Ze szklanymi drzwiami

Szafy na wymiar
Szafy  z drzwiami szklanymi

  szklane mogą być wolnostojące jak i we wnękach mogą posiadać dowolne wyposażenie ich cechą wyróżniającą są drzwi wykonane ze szkła o dowolnym kolorze jak i dowolnej grafice którą wybierze Klient. Klienci wybierają grafikę z portalu fotolia

Jak również na drzwi szklane można nanieść dowolne zdjęcie jedyny warunek to jego odpowiednia jakość. Jasne szklane szklane szafy doskonale nadają się do ciemnych przedpokoi gdyż je bardzo rozjaśniają.

W zasadzie wszystkie szafy można podświetlić ledami. Można zastosować pasek led wpuszczony w tzw. „daszek” Lub umieścić w nim punktowe ledy.

 

 

 

 

 

Skośne: na poddaszu lub pod schodami

Szafy na wymiar
Szafy skośne

skośne doskonale nadają się do zabudowy poddaszy jak i wolnej przestrzeni pod schodami. Mogą być wykonane z płyty lakierowane, szklane z lustrem czy bez. Jedyne ograniczenie jest w zabudowie drzwi. Jeżeli szafa zabudowana pod skosem będzie z drzwiami otwieranymi; to trzeba pamiętać aby drzwi zamontowane przy krawędzi pod sosem nie zostały zaprojektowane w ten sposób że będą się otwierały na ścianę co uniemożliwi ich otwieranie.

 

 

Szafy z siedziskiem

Szafy z siedziskiem doskonale sprawdzają się w przedpokoju lub wiatrołapie. Siedzisko może być tapicerowane na stałe lub wystarczy na nim położyć poduszki które łatwo będzie można wyprać. W siedzisku można zamontować klapę w której będziemy chować kapcie. A wieszaki pozwolą na odwieszenie kurtek czy płaszczy. Na specjalnych pułkach możemy trzymać buty. W szafie która znajduje się przy wyjściu z domu niezbędne jest lustro przynajmniej na jedne drzwi. Jeżeli szafę zabudujemy do sufitu to w pawlaczu możemy znaleźć doskonałe miejsce na rzeczy które na codziennie nie używamy. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szafy na wymiar ażurowe

Zyskały swoją popularność dzięki doskonałej wentylacji. Zastosowanie frontów ażurowych nie ogranicza przepływu powietrza do i na zewnątrz szafy. Fronty ażurowe lakieruje się na dowolny kolor lub bejcuje. Wykonuje się je z drewna drzew iglastych najczęściej sony. Fronty ażurowe można też zastosować do mebli kuchennych jak i do szafek łazienkowych gdzie jest dużo wilgoci a drewno jest na nią odporne.

 

 

Szafy na wymiar możemy również podzielić ze względu na „rzut” ich bryły na podłogę:

 •  w kształcie litery L, Są to typowe szafy narożne. Składają się one jak by z dwóch osobnych szaf schodzących do rogu pomieszczenia wtedy „plecy” szafy są przy ścianie a fronty skierowane do siebie pod kontem prostym. oraz  szafy typu L narożne  z plecami przy ścianie. Fronty szaf tworzą kąt rozwarty o szerokości 270 stopni. Ściany boczne są wykonane z płyty lub jej ścianami są ściany pomieszczenia
 •  prostokątne mogą znajdować się we wnękach, pomiędzy ścianami oraz występować w formie zwykłych szaf wolnostojących
 •  trójkątne umieszczane w rogach pokoi; najczęściej nie posiadają ścian bocznych lub ściany boczne mają krótkie boki. Stosowane w pomieszczeniach o małych rozmiarach w których „walczymy o każdy centymetr powierzchni. Ich rzut z góry przypomina trójkąt.

 

Szafy dzielimy również ze względu na wysokość:

 • do sufitu
 • niskie

Rodzaj montowania do podłogi:

 • posiadające małe nóżki. Wysokość nóżek to około 2 cm w zasadzie nie widać odległości pomiędzy szafą a podłogą. Takie szafy muszą posiadać dolny wieniec.
 • szafy montowane bezpośrednio do podłogi. Szyny prowadzące rolki drzwi montuje się bezpośrednio do podłogi.

W celu umówienia pomiaru i wyceny kliknij TUTAJ

Przykładowe zdjęcia z szafami na wymiar

 

Jakimi regułami kierować się przy meblowaniu przedpokoju szafami.

Przedpokój w naszych mieszkaniach to najczęściej pomieszczenie gdzie jest mało miejsca a chcemy w nim dużo zmieścić aby sobie nie „zagracać” mieszkania. Łatwo jest meblować przedpokój jak jest duży wysoki i jeszcze na planie kwadratu . Więcej uwagi trzeba zwrócić na wąski długie przedpokoje gdzie ciężko jest zmieścić duże szafy a każdy centymetr musimy wykorzystać.

przedpokój z szafami
przedpokój z szafami

Doskonałym rozwiązaniem są tutaj szafy na wymiar. pozwalają one zagospodarować całą dostępną przestrzeń możemy w nich umieścić wiele  funkcjonalnych dodatków które jeszcze lepiej pozwolą wykorzystać ich przestrzeń.

Przedpokój z szafami to najlepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni do przechowywania ubrań butów i podręcznego sprzętu AGD takiego jak żelazko czy odkurzacz

Przedpokój z szafami zabudowujemy według reguł poniżej :

 

 • wymiar wewnętrzny szafy jest pomniejszony o grubość jej ścian, które wykonuje się z płyty MDF o grubości 18 mm
 • „plecy” szafy wykonuje się   płytę HDF o grubości 3 mm. Jednak to rozwiązanie nie jest konieczne tył szafy nie jest widoczny więc nie ma konieczności jego estetycznego zabudowania.
 •  drzwi przesuwny potrzebują od 8 do 10 cm  z grubości szafy w tym wymiarze znajduje się układ jezdny składający się z prowadnic i wózków. Przy  drzwiach szafy do 2m można zamontować mechanizmy ślizgowe. Jednak mechanizmy wózkowe z rolkami wykonanymi z teflonu zapewniają ciche przesuwanie drzwi oraz są trwalsze i łatwiejsze w korzystaniu.
 • jeżeli w szafie będą wisieć na drążkach lekkie ubrania to wystarczy że jej głębokość będzie wynosiła 60 cm, jeżeli będziemy w niej wieszać płaszcze, puchowe kurtki, to potrzebujemy wtedy 80 cm głębokości,
 • jeżeli nasz przedpokój ma wnęka ma głębokość mniejszą niż  60 cm powinniśmy się zastanowić nad montażem drążków wysuwnych  jednak ich nie możemy za bardzo obciążać ubraniami aby nie uległy wyłamaniu możemy w niej zamontować półki na których będziemy trzymać buty w pudełkach lub bez.

Jakie drzwi  do szafa w przedpokoju?

Do wyboru w szafach przesuwnych mamy drzwi:

 • Skrzydła składane: nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Drzwi przesuwają się po torach, nie wystają poza obrys szafy. Sprawdzą się w przypadku, gdy na przeciwko szafy znajdują się np. drzwi do kolejnego pomieszczenia.  Jedno skrzydło jest zawsze zamknięte co utrudnia wgląd do wnętrza szafy.
 • Drzwi składane mają wąskie skrzydła które łączy się zawiasami i przesuwa się po torze na suficie. Drzwi składane  stosuje się jako idealne rozwiązanie do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ ma się dostęp do całej szafy,
 • Skrzydła przesuwno-łamane:  zamknięte – układają się  w jednej linii. Otwarte zajmują małą przestrzeń i pozwalają na wgląd do całej szafy.

 

Inspiracje