Szafa narożna

Szafa narożna na wymiar. Ciekawe rozwiązania.

Szafa narożna
Szafa narożna

Szafa narożna to szafa której sama nazwa wskazuje jej usytuowana. Szafy takie znajdują swoje miejsce w kątach lub rogach ścian. Gdzie dwie ściany stykają się ze sobą pod kontem prostym. Szafy narożne można zamówić zarówno jako gotowe rozwiązania ze sklepów jak i wykonać przez zakład stolarski pod zamówienie.

Pierwotnie w starszych szafach narożnych stosowano rozwiązanie z skośnymi drzwiami otwieranymi na boki. W efekcie powstawała duża masywna szafa o złym dostępie do wnętrza. Składała się ona z dwóch ścian stanowiących plecy których minimalny wymiar wynosił 90 cm po ścianie. Przy mniejszej powierzchni pleców szafy uzyskiwano bardzo małe drzwi uniemożliwiające wprost dostęp do wnętrza szafy. Głębokość szafy do bocznych ścian wynosi wtedy 60 cm a głębokość od drzwi do rogu szafy to 108 cm. To rozwiązanie nie dość że jest niewygodne to jeszcze taka szafa zajmuje bardzo dużo miejsca w pomieszczeniu. A funkcjonalny podział wewnętrzny szafy jest w zasadzie nie możliwy.

Współczesna szafy narożne na wymiar to w zasadzie inna koncepcja przechowywania rzeczy i zabudowy. Ich kształt jest dopasowany do nierówności ścian, sufitów i podłóg a zagospodarowanie wnętrza ustala ich właściciel na etapie projektowania.

Szafa narożna typu „L” to tak naprawdę dwie oddzielne szafy ustawione względem siebie pod kątem prostym. Daje to ich łączenie w narożniku i dodatkową przestrzeń. Każda z tych szaf może mieć inną długość, głębokość a nawet wysokość. O kolorze nie wspomnę. Również drzwi w jednej części (najczęściej dłuższej) mogą być przesuwne a w drugiej uchylne.

Zabudowa samego narożnika szaf to element który je wyróżnia od szaf na wymiar na jedną ścianę. Jest to element który stawia największe wyzwania już na samym etapie projektowani. Przy złej organizacji przestrzeni narożnej, możemy stracić cenne miejsce w szafie.

Jak zabudować róg?

 • Wnętrze będzie otwarte zarówno na prawą i lewą stronę szafy. Wtedy to rozwiązanie doskonale się sprawdza jeżeli zabudowa rogu to półki a zastosowane drzwi w w jednej i drugiej części to drzwi przesuwne. Wtedy po przesunięci drzwi w kierunku przeciwnym do rogu. Mamy doskonały dostęp do wnętrza.

 • Ślepy róg. Jeżeli jedna z części szafy w miejscu styku jest zabudowana drążkami do wieszania ubrań to w drugiej najlepiej wykonać tzw. ślepy róg. Dostęp do tego miejsca mamy wtedy tylko z jednej strony. Dostęp nieznacznie utrudniony. Jest to doskonałe miejsce do przechowywania rzeczy rzadko używanych.

Naturalne miejsce dla szafy narożnej.

Szafy narożne czasami nazywa się szafami rogowymi. Ze względu na ich umiejscowienie. Co daje mozliwość ich montaż w małych pomieszczeniach, w których dają możliwość wykorzystania każdej wolnej przestrzeni na przechowywanie rzeczy. Swoje stałe miejsce znalazły w garderobach współczesnych mieszkaniach i domach. W których garderoby są najczęściej zaprojektowane jak pomieszczenia o wymiarach 2 x 2 m.

 • Szafy narożne w garderobach w zależności czy mamy garderobę otwartą czy zamknięto są z drzwiami lub bez. Dodatkowo szafy w garderobach na poddaszu wypełniają wolną przestrzeń pod skosami pod skosami.

  Szafa narożna na poddaszu
  Szafa narożna na poddaszu

  Jednak wtedy najlepiej rozważyć montaż drzwi uchylnych. Daje to łatwy dostęp do całego wnętrza szafy.

 • Szafy ubraniowe narożne znajdziemy w niewielkich pokojach. Możemy w nich z łatwością wydzielić miejsce na koszule, buty, kurtki, skarpety czy bieliznę. Dodatkowo można je tak zaprojektować że będą miały specjalny schowek np. deskę snowboardową. Doskonale sprawdzają się w niewielkim pokoju jedynaka.

 • W przedpokojach szafa rogowa to miejsce „na wszystko”. W pawlaczach możemy przechowywać rzadko używane rzeczy. Na drążkach i półkach rzeczy które używamy na co dzień. W takiej szafie znajdzie się też miejsce na odkurzacz i deskę do prasowania. Szafa rogowa może mieć też zabudowane siedzisko na krótszej ścianie a nad siedziskiem pawlacz. Takie rozwiązanie ułatwia zmienianie butów. W przedpokojach drzwi wykonuje się z luster. Wtedy optycznie powiększamy pomieszczenie.

 • W sypialniach szafa narożna umiejscowiona w kącie nie zabiera dużo miejsca. A jej zagospodarowanie ustalone indywidualnie ułatwia oddzielenie rzeczy każdej osoby. Dodatkowe lustr na drzwiach daje możliwość przejrzenia się i zrobienia makijażu. Łóżko, komoda i funkcjonalna szafa to przepis na wygodną i przytulną sypialnię.

Wnętrze szafy narożnej

Wnętrze można dowolnie konfigurować w zależności od upodobań. Jej wnętrze można tak samo zaprojektować jak wnętrze zwykłej szafy na jedną ścianę. Można swobodnie w niej rozmieszczać: kosze, półki, szuflady, wieszaki. Róg to miejsce na duże rzeczy. Dodanie specjalnego wieszaka na torebki daje nam miejsce w którym torebki nie będą się mięły i łatwo będzie wybrać tą najbardziej potrzebną.

Naturalny podział szafy pozwala na na jej rozdzielenie dla pary. Każda osoba ma swoją część może przechowywać tylko swoje ubrania i rzeczy osobiste. Jednak dla mężczyzn zalecane jest przeznaczenie krótszej części szafy narożnej ;-).

 

Inspiracje z Google

Szybki kontakt!
+
Wyślij!