Szafa narożna

 Ciekawe rozwiązania – Szafa narożna na wymiar

"<yoastmark

Szafa narożna znajdują swoje miejsce w kątach lub rogach ścian, gdzie dwie ściany stykają się ze sobą pod kątem prostym. Szafy narożne można zamówić zarówno jako gotowe rozwiązania ze sklepów meblowych jak i wykonać przez zakład stolarski pod zamówienie.

Pierwotnie w starszych szafach narożnych stosowano rozwiązanie ze skośnymi drzwiami otwieranymi na boki. W efekcie powstawała duża masywna szafa o niewygodnym dostępie do wnętrza. Składała się ona z dwóch ścian stanowiących plecy takiej szafy. Minimalny wymiar wynosił wówczas 90 cm po ścianie. Przy mniejszej powierzchni pleców szafy uzyskiwano bardzo małe drzwi uniemożliwiające swobodny dostęp do wnętrza szafy. Głębokość szafy do bocznych ścian wynosi wtedy 60 cm a głębokość od drzwi do rogu szafy to 108 cm. To rozwiązanie nie dość, że jest niewygodne to jeszcze zajmuje bardzo dużo miejsca w pomieszczeniu. Natomiast funkcjonalny podział wewnętrzny szafy jest w niemożliwy.

Współczesne szafy narożne na wymiar to całkiem odmienna koncepcja przechowywania rzeczy oraz ich zabudowy. Kształt jest dopasowany do nierówności ścian, sufitów i podłóg a zagospodarowanie wnętrza ustala ich właściciel na etapie projektowania.

Szafa narożna typu „L” to tak naprawdę dwie oddzielne szafy ustawione względem siebie pod kątem prostym. Jest to łączenie szaf w narożniku, co skutkuje dodatkową przestrzenią. Każda z tych szaf może mieć inną długość, głębokość a nawet wysokość. O kolorze nie wspomnę. Ponadto drzwi w jednej części (najczęściej dłuższej) mogą być przesuwne a w drugiej uchylne.

Zabudowa samego narożnika to element, który wyróżnia szafę narożną na wymiar od pozostałych mebli tego typu. Jest to fragment, który stawia największe wyzwania już na samym etapie projektowania. Przy niewłaściwej organizacji przestrzeni narożnej możemy stracić cenne miejsce w szafie.

Jak zabudować róg?

  • Wnętrze otwarte zarówno na prawą i lewą stronę szafy. Rozwiązanie to doskonale się sprawdza jeżeli zabudowa rogu szafy to przede wszystkim półki a zastosowane drzwi w jednej, jak i zarówno drugiej części to drzwi przesuwne. Wtedy po przesunięciu drzwi w kierunku przeciwnym do rogu mamy doskonały dostęp do wnętrza.

  • Ślepy róg. Jedna z części szafy w miejscu styku jest zabudowana drążkami do wieszania ubrań a druga ma tzw. ślepy róg. Dostęp do tego miejsca mamy wówczas tylko z jednej strony. Wgląd do tej części szafy jest nieznacznie utrudniony i stanowi doskonałe miejsce do przechowywania rzeczy rzadko używanych.

Naturalne miejsce dla szafy narożnej

Szafy narożne czasami nazywa się szafami rogowymi ze względu na ich umiejscowienie. Daje to mozliwość ich montażu w małych pomieszczeniach wykorzystując przy tym każdą dostępną przestrzeń do przechowywania rzeczy. Swoje stałe miejsce znalazły w garderobach we współczesnych mieszkaniach i domach. Garderoby są najczęściej zaprojektowane jako małe pomieszczenia o wymiarach 2×2 m.

  • Szafy narożne w garderobach – w zależności jaką mamy garderobę otwartą bez drzwi lub zamkniętą z drzwiami, jej odzwierciedleniem będą szafy. Poddasze to wyjątkowo trudne wnętrze do aranżacji zarówno dla garderoby czy zwykłej szafy. Jednak miejsca takie najczęściej zabudowuje się właśnie szafami, które zgrabnie wypełniają niewygodną przestrzeń pod skosami. W przypadku takiej szafy najlepiej rozważyć montaż drzwi uchylnych, co ułatwi dostęp do całego wnętrza tego mebla.

  •  

    "<yoastmark

    Szafy ubraniowe narożne znajdziemy w niewielkich pokojach. Możemy w nich z łatwością wydzielić miejsce na koszule, buty, kurtki, swetry czy bieliznę. Dodatkowo można je tak zaprojektować, żeby miały specjalny schowek np. na deskę snowboardową. Doskonale sprawdzają się w niewielkim pokoju jedynaka.

  • W przedpokojach szafa rogowa to miejsce „na wszystko”. W pawlaczach możemy przechowywać rzadko używane rzeczy. Na drążkach i półkach trzymać rzeczy, które używamy na co dzień. W takiej szafie znajdzie się też miejsce na odkurzacz i deskę do prasowania. Szafa rogowa może mieć też zabudowane siedzisko na krótszej ścianie a nad siedziskiem pawlacz. Takie rozwiązanie ułatwia zmienianie butów. W przedpokojach drzwi najczęściej wykonuje się z luster, co optycznie powiększa pomieszczenie.

  • W sypialniach szafa narożna umiejscowiona w kącie nie zabiera dużo miejsca. A jej zagospodarowanie ustalone indywidualnie ułatwia oddzielenie rzeczy każdej osoby. Dodatkowe lustro na drzwiach daje możliwość przejrzenia się i zrobienia makijażu zwłaszcza dla wygody Pań. Łóżko, komoda i funkcjonalna szafa to przepis na wygodną i przytulną sypialnię.

Wnętrze szafy narożnej

Wnętrze można dowolnie konfigurować w zależności od upodobań. Jej wnętrze można tak samo zaprojektować jak wnętrze zwykłej szafy na jedną ścianę. Można swobodnie w niej rozmieszczać: kosze, półki, szuflady, wieszaki. Róg to miejsce na duże rzeczy. Dodanie specjalnego wieszaka na torebki daje nam miejsce w którym torebki nie będą się mięły i łatwo będzie wybrać tą najbardziej potrzebną w danej chwili.

Naturalny podział szafy pozwala na jej rozdzielenie dla pary. Każda osoba ma swoją indywidualną część, gdzie może przechowywać swoje ubrania i rzeczy osobiste. Dla mężczyzn najczęściej zalecane jest przeznaczenie tej krótszej części szafy narożnej ;-).

 

Inspiracje z Google

Szybki kontakt!
+
Wyślij!