Kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą? Jaka i gdzie?

kuchnia z wyspą
kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą nie nadaje się do każdego pomieszczenia. Jej montaż  uzależniony jest od powierzchni jaką dysponujemy. W małej kuchni po prostu będzie nam brakowało miejsc do swobodnego poruszania się między meblami. Optymalna przestrzeń pomiędzy szafkami w kuchni potrzebna do nieskrępowanego ruchu to min. 90 cm. Wbudowana w kuchnię wyspa jest często charakterystyczna dla danego stylu architektonicznego.

Jest wiele rodzajów wysp. W małej kuchni możemy zainstalować wyspę o wymiarze zaledwie około 1m 2. Jednak jej funkcja ogranicza się zazwyczaj do dodatkowej powierzchni blatu. Najlepiej gdy wyspa taka będzie wąska na około 0,5 m wtedy możemy do niej dostawić krzesła i mamy dodatkowy „stół”.

Jeżeli mamy kuchnie otwartą na pokój możemy rozważyć montaż wyspy w formie barku oddzielającego pokój od kuchni. Daje to nam dodatkowe miejsce do siedzenia oraz dodatkowy blat a jeżeli zabudujemy ją półkami na wino oraz zawieszkami na kieliszki to mamy wówczas, typowy barek.

Jednak najczęściej spotykaną wyspą jest wyspa wolnostojąca na środku kuchni. Jeżeli nie ogranicza nas przestrzeń to możemy ją dowolnie rozbudować poprzez zamontowanie zlewu czy płyty grzewczej. Wyspa stanowi także część roboczą do przygotowywania na niej potraw oraz może być formą stołu przy,  którym chętnie zjadamy posiłki. Mamy wtedy optymalne zagospodarowanie naszej wyspy kuchennej.

Kuchnia z wyspą otwarta oraz zamknięta

Kuchnia z wyspą pośrodku
Kuchnia z wyspą pośrodku

Jeżeli mamy kuchnię zamkniętą to optymalnym miejscem na zabudowę wyspy to środek kuchni. Wtedy mamy wszystko pod ręką jedynie trzeba pamiętać aby zostawić wystarczający do normalnego funkcjonowania odstęp pomiędzy szafkami a wyspą musimy móc swobodnie przejść i otwierać nasze szafki kuchenne.

W kuchni otwartej najlepszym miejscem na wyspę jest przestrzeń pomiędzy kuchnią a pokojem wyspa wtedy

oddziela 2 przestrzenie kuchenną i wypoczynkową.

 

 

Zalety kuchni z wyspą:

Kuchnia z wyspą otwarta

  • ułatwia przygotowanie posiłków
  • posiłki może przygotowywać kilka osób
  • dodatkowy blat
  • dodatkowe miejsce do chowania sprzętów kuchennych
  • może służyć za stół
  • dzięki wyspie kuchnia stanie się nie tylko miejscem przygotowania posiłków ale i spożywania rodzinnych obiadów

 

 

 Kuchnia z wyspą -wady:

  • trzeba mieć dużą kuchnie aby dodać do niej wyspę
  • w małej kuchni z wyspą ciężko jest przejść i nie mamy swobody przygotowania posiłków

Reasumując; jeżeli mamy tylko miejsce w kuchni na montaż wyspy to warto takie rozwiązanie rozważyć ale sam projekt i rozwiązanie techniczne pozostawić specjalistom w ten sposób unikniemy błędów.

Inspiracje na Kuchnie z wyspą

Szybki kontakt!
+
Wyślij!