Kuchnie na wymiar

Kuchnie na wymiar  pod indywidualne projekty jak i kuchnie stylizowane:

Kuchnie na wymiar w wykonaniu maja tylko jedno ograniczenie to przestrzeń. Nie każdy projekt będzie pasował do małego pomieszczenia. Ciężko sobie wyobrazić zabudowę w stylu angielskim która wizualnie jest „ciężka” w pomieszczeniu o powierzchni 6 m2 a pomysł umieszczenia w nim tzw. „wyspy” wydaje się zgoła  surrealistyczny. Dlatego warto skorzystać z rad projektanta wnętrz lub doświadczonego stolarza. W kuchni możemy też zamontować szeroką gamę akcesorii kuchennych które ułatwią nam korzystanie z kuchni i przygotowywanie potraw.Tutaj Państwo znajdą kilka porad na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni od czego zacząć i etapy przebiegu zamówienia.

Meble kuchenne mogą być też stylizowane.

Styl mebli zależy od koloru, doboru materiału, dodatków, rodzaju frontów i całej stylizacji kuchni aby wszystko ze sobą komponowało

Kuchnia skandynawska, surowa i funkcjonalna.

Kuchnie na wymiar
Kuchnie Skandynawskie

Jasne najczęściej białe meble z prostymi szafkami bez ozdób. Kuchnia jest zaprojektowana dla wygody użytkowników. Wszystkie szafki i kredensy są na wyciągnięcie ręki. Szafki górne mogą mieć standardową wysokoś czli 72cm, Jak rownież meble zabudowywuje się pod sufit. Górne szafki są wtedy najćzęściej wykonane z klapami otwieranymi do góry. Styl skandynawski to przede wszystkim ŚWWIATŁO. W typowej skandynawskiej kuchni okna są bez zasłon. Dużą uwagę przywiązuje się do wykorzystania światła słonecznego. Kuchnia skandynawska to kuchnia z dużą ilością punktów świetlnych. Materiały z których jest wykonana to materiały naturalne najczęściej drewno i ewentualnie kamienne blaty.   Biała kuchnia to elegancja i praktyczność i to powoduję że styl skandynawski jest obecnie najbardziej popularny przy aranżacji kuchni. 

 
 
Jednak styl skandynawski nie jest jednorodny możemy go podzielić na kilka odmian:
 • odmiana gustowiańska polega na dodaniu dużej ilości przecierek. Dodatki są proste i wykonane z materiałów naturalnych wprost surowe. Mało kolorów
 • odmiana folkowa stylu skandynawskiego przypomian naszą polską cepelię. Ciepłe dodatki wykonane z naturalnych materiałów ręcznej roboty. Styl ten doskonale pasuje do chatki w lesi. Źle się sprawdza w spółczesnych mieszkaniach.
 • odmiana New Nordic Białe proste meble bez dodatków.

Koszty materiałów naturalnych wykorzystywanych do produkcji mebli powodują że w Polsce za styl skandynawski uważa się wszystko co jest „białe”. Meble które spotkamy w naszych sklepach są to najczęściej meble wykonane z płyty meblowej z frontami lakierowanymi na wysoki połysk.

Typowa kuchnia skandynawska z materiałów naturalnych to kuchnia na lata o nieprzemijającym designie.

 Kuchnia na wymiar industrialne, chłodne ale nowoczesne

kuchnie na wymiar
Kuchnia industrialna

Prostota, minimalizm a zarazem elegancja określają charakter nowoczesnej, industrialnej kuchni. Styl industrialny ma swoje początki w latach 50-tych w USA. Narodził się z potrzeby zagospodarowania opustoszałych fabryk. Wnętrze kuchni industialnej jest przede wszystkim przestronne i surowe. Najczęściej wnętrza takie wypełniają proste białe meble lakierowane na wysoki połysk, metalowe dodatki  w postaci kuchennego sprzętu oraz szkło, które nadaje niepowtarzalnego blasku. Dominujące kolory ścian to biel odcienie szarośći. Można by rzec laboratorium jakże sterylne. Kolory ścian można przełamać odcieniami turkusu lub ciemnej czermieni pozostawiająć na przykład jedną ściane w czerwonej cegle. Duże okna bez zasłon Próżno szukać tutaj stojącego moździerza lub wianuszka uplecionego z suszonych grzybów.

 

 

 

 

Kuchnia „góralska”

kuchnie na wymiar
Kuchnia góralska

Meble w odcieniu drewna z motywami parzenicy, frezowane fronty, drewniany stół i krzesła.
Na suficie drewniane belki , haftowane serwetki na meblach. Wszystko w naturalnych materiałach. Bardzo przytulne i ciepłe pomieszczenie

 
 
 
 
 

 

Kuchnia na wymiar angielska.

Kuchnie na wymiar angielskie
Kuchnie na wymiar angielskie

Kolor szafek , seledynowy, waniliowy, biały z delikatnymi frezami na frontach. Masywne listwy wykańczają meble. Blaty drewniane, woskowane lub lakierowane a także kamienie, najlepiej ciemne. Przeszklone kredens o ciężkim wyglądzie. W kuchni często umieszcza się tzw. wyspę.
Mosiądz, wiklina, „ciężki” lampy, pilastry to niezbędne dodatki kuchni angielskiej.

 

 

 

 

 

Kuchnia prowansalska

Kuchnie na wymiar prowansalskie
Kuchnie na wymiar prowansalskie

Kuchnia prowansalska przypomina trochę angielską z racji na dominację jasnych barw wszędzie lawendowy kolor, często przecierana lub bejcowana z blatami kamiennymi lub drewnianymi. Między szafkami jednolite płytki ceramiczne. Uchwyty w meblach są wykonane z kutego żelaza.W kuchni kosze z wikliny i ceramiczne doniczki. Jeżeli pozwala na to wielkość pomieszczenia często stawia się w  niej wyspę na środku kuchni

 

 
 

 

 

W stylu pop.

Kuchnie na wymiar w stylu pop
Kuchnie na wymiar w stylu pop

Żywe kolory, szkło i plastik, „młodzieżowe” wzory na frontach. Kuchnia w stylu pop jest trochę kiczowata. Przejaskrawiona i „plastikowa” Projektowanie kuchni  w stylu pop opiera się na balansowaniu kontrastami jaskrawych kolorów. Próżno w takiej kuchni szukać naturalnych materiałów wykończeniowych. 

 

 

 

 

 

 

 

Kuchnie na wymiar klasyczne

kuchnie na wymiar
Meble klasyczne

Kuchnia klasyczna może być jasna jak i ciemna.

Styl klasyczny to przede wszystkim elegancja. Fronty meblowe najczęściej wykonane z materiałów naturalnych. Duże znaczenie mają okuci i uchwyty. Powinny być patynowane, stylizowane na stare z elementami ceramiki. Okucia mają nadawać meblom eleganckiego charakteru. W naszym kraju styl klasyczny opiera się na frontach „foliowanych” które są tańsze od frontów wykonanych z drewna. I blatów z laminatu.

 

 

 

 

 

Kuchnie rustykalne

Kuchnie rustykalne
Kuchnie rustykalne

Styl rustykalny czerpie swoje wzornictwo ze wsi. Dominują materiały naturalne: kamień, drewno.

Kolory to najczęśćiej. Biel błekit morska zieleń.

Sciany i podłogi wykonane są z kamienia. Sufit i pułki z drewnianych beli lub desek. Kolorowe, ciepłe dodatki dodatki. Meble w kuchni można wymurować szafki z kamienia lub cegły do których wstawiamy drzwiczki. Blaty we wspólczesnych kuchniach rustykalnych to kamień lub dewno spotyka się również blaty wykonane z płytek ceramicznych. Wszystko naturalne ciepłe. Dobrze jak znajdziemy miejsce w kuchni na kominek lub piec chlebowy opalany drewnem. Jest to taka kuchnia która kojarzy się z ciepłem domowego ogniska.

 

Inspiracje

 

 

Udogodnienia i systemy w meblach kuchennych

Kuchnia na wymiar to nie tylko dopasowanie mebli do pomieszczeń poprzez rozmieszczenie szafek, ale przede wszystkim ogromne możliwości na zastosowanie nowoczesny mechanizmów ułatwiających nam codzienne czynności.

Mechanizmy otwieranie szafek górnych.

W tradycyjnych kuchniach szafki górne otwierano tyko na bok. Jedyne co można było wybrać to stronę na którą można było otwierać szafki. Szafki miały wtedy standardową wysokość.

Nowoczesne zaprojektowane kuchnie na wymiar mają możliwość zabudowy szafek pod sam sufit.

Kuchnie na wymiar
Aventosy Blum

Stosuje się wtedy szafki otwierane do góry lub na dół. Podnośniki stosowane w szafkach pod sufitem to najczęściej podnośniki gazowe, spełniają swoją rolę. Jednak dużo efektowniejsze w działaniu są np. w Antosach firmy Blum które dzięki specjalnym zawiasom najpierw się wysuwają z szafki a potem delikatnie unoszą do góry. W tym przypadku jakość użytkowania idzie niestety w parze z ceną .

 

 

 

Kosze cargo

Kuchnie na wymiar
Szafka cargo

Przy projektowaniu kuchni na wymiar często po optymalnym rozmieszczeniu szafek zostaje nam przestrzeń rzędu 15-30 cm do zagospodarowania. Można tu oczywiście zrobić tradycyjną szafkę jednak dostępność do tych szafek będzie utrudniona. W wąskiej szafce doskonale się sprawdzają kosze cargo. Pozwalają one wykorzystać całą głębokość mebli pomimo wąskiego frontu szafki. Kosze cargo mogą być niskie czyli 72cm jak i mieć wysokość całej kuchni czyli nawet 2,5m.

 

Systemy do szafek narożnych.

Szafki narożne ze względu na swoją budowę mają utrudniony dostęp do środka. Najczęściej trzymamy w nich rzeczy które rzadko używamy. Dzięki systemom do szafek narożnych mamy możliwość wygodnego i maksymalnego dostępu do tych szafek.

Systemy jakie możemy zastosować:

 • mechanizm półek LE MANS (PEKA) Dzięki systemowi prowadnic po otwarci drzwiczek wysuwają się dwie pułki. Podparte są w dwuch miejscach dzięki temumogą wytrzymać obciążenie do 20 kg

 • system MAGIC CORNER COMFORT (PEKA)

  Megic corner
  Megic corner

  W tym systemie mamy również dwie pułki. Jednak tutaj trzeba złapać za róg pułki aby ja wysunąć na zewnątrz w tym czasie drugo przemieszcza się na w miejsce pierwszej

 

 

 

 

 • Szuflady do szafek rogowych. Działają jak zwykłe szuflady jedank przy tym rozwiązaniu pozostaje nam 

  Szuflada narożna
  Szuflada narożna

  dużo niewykorzystanego miejsca we wnętrzu szafki.

 

 

 

 

 

Szuflady w kuchni bez nich kuchnia będzie niefunkcjonalna -sposoby ich otwierania i akcesoria

Główny podział szuflad opiera się na mechanizmach które zostały użyte w prowadnicach:

 • standard najprostsze tanie systemy składające się z prowadnicy i rolki prowadzącej. Niedrogie i w obecnych czasach rzadko stosowane

 • metaboxy prowadnice wykonane są z metalu maksymalne ich obciążenie to 55kg. Wysuwają się z szafki na 2/3 swojej głębokości.

 • tandemboxy pozwalają na 100% wysunięcie szuflady w standardzie wyposażone są w cichy domymy. Maksymalne obciążenie to 80kg

Podział ze względu na sposób otwierania:

 • na frez w górnej części frontu wykonuje się frez za który można złapać i otworzyć szufladę. Takie rozwiązanie można zastosować w szufladach z frontami lakierowanymi lub foliowanymi i drewnianymi. Do frontów akrylowych i wykonanych z płyty MDF Stosuje się zamiast frezu specjalne nakładki aluminiowe za które zastępują frez.

 • z uchwytami to rozwiązanie możemy zastosować przy każdym rodzaju frontów.

 • na klik z boku szafki montuje się mechanizm który otwiera szufladę po jej dotknięciu działa na zasadzie sprężynek

 • system elektryczny wspomagający otwieranie i zamykanie szuflad. Składa się z czujnika dotyku mierzącego nacisk na szufladę i całego mechanizmu zamykającego i otwierającego działającego na prąd z silnikiem. Dodatkowo umieszczony jest czujnik który wstrzymuje pracę systemu jak na drodze otwierania znajdzie się przeszkoda lub np. dziecko.

 

Elementami uzupełniającymi systemy otwierania i zamykani szafek są zawiasy które mogą być wyposażone w system cichecho domyku, dociągu. Mogą nawet mieć poszerzony kąt otwierania do 170stopni co znacznie ułatwia dostęp do szafek.