Kuchnie na wymiar

Kuchnie na wymiar  pod indywidualne projekty jak i kuchnie stylizowane:

Kuchnie na wymiar w wykonaniu mają tylko jedno ograniczenie – przestrzeń. Nie każdy projekt będzie pasował do małego pomieszczenia. Dlatego trudno sobie wyobrazić zabudowę w stylu angielskim, która wizualnie jest „ciężka” w pomieszczeniu o powierzchni 6 m2 a pomysł umieszczenia w nim tzw. „wyspy” wydaje się zgoła  surrealistyczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rad projektanta wnętrz lub doświadczonego stolarza.

Montaż gamy nowoczesnych akcesoriów kuchennych wzbogaca ich funkcjonalność. Tutaj znajdą Państwo kilka porad, na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni, od czego zacząć i etapy przebiegu zamówienia.

Styl, design mebli kuchennych

Styl mebli można stworzyć dobierając odpowiedni kolor oraz materiał, z którego będą wykonane. Ważnym elementem będzie wygląd frontów oraz dobranie odpowiednich dodatków. Właściwe skomponowanie kuchni stworzy spójną całość co nada indywidualny charakter meblom.

Kuchnia skandynawska, surowa i funkcjonalna.

Kuchnie na wymiar
Kuchnie Skandynawskie

Jasne najczęściej białe meble z prostymi szafkami bez ozdób. Projektanci projektują wykonują kuchnie dla wygody użytkowników. Wszystkie szafki i kredensy są na wyciągnięcie ręki. Szafki górne mogą mieć standardową wysokość czyli 72cm, Jak również meble zabudowuje się pod sufit. Górne szafki są wtedy najczęściej wykonane z klapami otwieranymi do góry. Styl skandynawski to przede wszystkim ŚWWIATŁO. W typowej skandynawskiej kuchni okna są bez zasłon. Dużą uwagę przywiązuje się do wykorzystania światła słonecznego. Kuchnia skandynawska to kuchnia z dużą ilością punktów świetlnych. Materiały z których jest wykonana to materiały naturalne najczęściej drewno i ewentualnie kamienne blaty.   Biała kuchnia to elegancja i praktyczność i to powoduję że styl skandynawski jest obecnie najbardziej popularny przy aranżacji kuchni. 

 
 
Jednak styl skandynawski nie jest jednorodny możemy go podzielić na kilka odmian:
 • odmiana gustowiańska polega na dodaniu dużej ilości przecierek. Dodatki są proste i wykonane z materiałów naturalnych wprost surowe. Mało kolorów
 • odmiana folkowa stylu skandynawskiego przypomina  naszą polską cepelię. Ciepłe dodatki wykonane z naturalnych materiałów ręcznej roboty. Styl ten doskonale pasuje do chatki w lesie. Źle się sprawdza współczesnych mieszkaniach.
 • odmiana New Nordic Białe proste meble bez dodatków.

Koszty materiałów naturalnych wykorzystywanych do produkcji mebli powodują że w Polsce za styl skandynawski uważa się wszystko co jest „białe”. Meble które spotkamy w naszych sklepach są to najczęściej meble wykonane z płyty meblowej z frontami lakierowanymi na wysoki połysk.

Typowa kuchnia skandynawska z materiałów naturalnych to kuchnia na lata o nieprzemijającym designie.

 Kuchnia na wymiar industrialne, chłodne ale nowoczesne

kuchnie na wymiar
Kuchnia industrialna

Prostota, minimalizm a zarazem elegancja określają charakter nowoczesnej, industrialnej kuchni. Styl industrialny ma swoje początki w latach 50-tych w USA. Narodził się z potrzeby zagospodarowania opustoszałych fabryk. Wnętrze kuchni industrialnej jest przede wszystkim przestronne i surowe. Najczęściej wnętrza takie wypełniają proste białe meble lakierowane na wysoki połysk, metalowe dodatki  w postaci kuchennego sprzętu oraz szkło, które nadaje niepowtarzalnego blasku. Dominujące kolory ścian to biel odcienie szarości. Można by rzec laboratorium jakże sterylne. Kolory ścian można przełamać odcieniami turkusu lub ciemnej czerwieni pozostawiając na przykład jedną ścianę w czerwonej cegle. Duże okna bez zasłon Próżno szukać tutaj stojącego moździerza lub wianuszka uplecionego z suszonych grzybów.

 

 

 

 

Kuchnia „góralska”

kuchnie na wymiar
Kuchnia góralska

Góralski klimat w pomieszczeniu możemy uzyskać możemy poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów do których przede wszystkim należy drewno które jest zarówno budulcem mebli i ścian. Jak też poprzez odpowiednie zdobienie we frezy, motywy parzenicy. W ten sposób uzyskujemy odpowiedni klimat tak charakterystyczny dla stylu góralskiego.

 
 
 
 
 

 

Kuchnia na wymiar angielska.

Kuchnie na wymiar angielskie
Kuchnie na wymiar angielskie

 Aby wystylizować kuchnię na styl angielski powinniśmy przede wszystkim korzystać z naturalnych materiałów. Podstawą jest tutaj lite drewno. Z którego wykonuje się zarówno same szafki jak i fronty. Lite drewno i masywne listwy wykończeniowe nadają efektu „ ciężkości” i masywności mebli. Aby nadać efektu „ciepła” stosuje się lakiery w kolorze seledynowym, waniliowym lub białym z delikatnymi frezami na frontach uzupełnione jest to przeszklonymi kredensami wyspę.
Mosiądz, wiklina, „ciężki” lampy, pilastry to niezbędne dodatki kuchni angielskiej.

 

 

 

 

 

Kuchnia prowansalska

Kuchnie na wymiar prowansalskie
Kuchnie na wymiar prowansalskie

Kuchnia prowansalska przypomina trochę angielską z racji na dominację jasnych barw wszędzie lawendowy kolor, często przecierana lub bejcowana z blatami kamiennymi lub drewnianymi. Między szafkami jednolite płytki ceramiczne. Uchwyty w meblach są wykonane z kutego żelaza. W kuchni kosze z wikliny i ceramiczne doniczki. Jeżeli pozwala na to wielkość pomieszczenia często stawia się w  niej wyspę na środku kuchni

 

 
 

 

 

W stylu pop.

Kuchnie na wymiar w stylu pop
Kuchnie na wymiar w stylu pop

 Kuchnie w stylu pop uzyskujemy poprzez zastosowanie do ich produkcji przede wszystkim szkła i plastiku w bardzo żywych kolorach i o jaskrawych wzorach. W efekcie uzyskujemy coś co można nazwać kiczem, ale zarówno stylem młodzieżowym.

 

 

 

 

 

 

 

Kuchnie na wymiar klasyczne

kuchnie na wymiar
Meble klasyczne

Kuchnia klasyczna może być jasna jak i ciemna. Styl klasyczny cechuje się przede wszystkim elegancją. Dlatego  fronty meblowe najczęściej wykonane z materiałów naturalnych. Tutaj również  duże znaczenie mają okucia i uchwyty. Nadające odpowiedni charakter meblom. Powinny być patynowane, stylizowane na stare z elementami ceramiki. Okucia mają nadawać meblom eleganckiego charakteru. W naszym kraju styl klasyczny opiera się na frontach „foliowanych” które są tańsze od frontów wykonanych z drewna. I blatów z laminatu.

 

 

 

 

 

Kuchnie rustykalne

Kuchnie rustykalne
Kuchnie rustykalne

Styl rustykalny czerpie swoje wzornictwo ze wsi. Dominują materiały naturalne: kamień, drewno.

Kolory to najczęściej. Biel błękit morska zieleń.

Ściany i podłogi wykonane są z kamienia. Sufit i pułki z drewnianych beli lub desek. Kolorowe, ciepłe dodatki. Meble w kuchni można wymurować szafki z kamienia lub cegły do których wstawiamy drzwiczki. Również blaty we współczesnych kuchniach rustykalnych to kamień lub drewno spotyka się również blaty wykonane z płytek ceramicznych. Wszystko naturalne ciepłe. Dobrze jak znajdziemy miejsce w kuchni na kominek lub piec chlebowy opalany drewnem. Jest to taka kuchnia która kojarzy się z ciepłem domowego ogniska.

 

Inspiracje

 

 

Udogodnienia i systemy w meblach kuchennych

Kuchnie na wymiar dopasowują się do pomieszczeń poprzez indywidualne rozmieszczenie szafek. Możemy też w nich zastosować  nowoczesne mechanizmy które ułatwiają na korzystanie z nich podczas codziennych kuchennych obowiązków.

Mechanizmy otwieranie szafek górnych.

W tradycyjnych kuchniach szafki górne otwierano tyko na bok. Jedyne co można było wybrać to stronę na którą można było otwierać szafki. Szafki miały wtedy standardową wysokość.

Nowoczesne zaprojektowane kuchnie na wymiar mają możliwość zabudowy szafek pod sam sufit.

Kuchnie na wymiar
Aventosy Blum

Można wtedy zastosować szafki które możemy otwierać do góry lub w dół.

Podnośniki do górnych szafek to zazwyczaj podnośniki gazowe, które podnoszą górny front ale aby go opuścić musimy już użyć siły. Biorąc pod uwagę że z szafek pod sufitem raczej rzadko korzystamy to one w zupełności wystarczą.
Wyższa „półka „podnośników do górnych szafek to Aventosy firmy Blum. Ponieważ ich działanie jest dużo praktyczniejsze i są bardziej funkcjonalne. Aventosy wykonane są również z lepszej jakości materiałów i podzespołów. Przez to działają bez awaryjnie przez lata użytkowania i dają komfortowy sposób otwierania szafek.
Ich praca składa się z dwóch ruchów:

pierwszy to wysunięcie frontu z szafki
drugi to podniesienie frontu do góry. Jedyna ich wada to oczywiście cena

 

 

Kosze cargo

Kuchnie na wymiar
Szafka cargo

Przy projektowaniu kuchni  często po optymalnym rozmieszczeniu szafek zostaje nam przestrzeń rzędu 15-30 cm do zagospodarowania.  Można tu oczywiście zrobić tradycyjną szafkę jednak dostęp do tych szafek będzie utrudniona. W wąskiej szafce doskonale się sprawdzają kosze cargo. Pozwalają one wykorzystać całą głębokość mebli pomimo wąskiego frontu szafki. Kosze cargo mogą być również niskie czyli 72cm jak i mieć wysokość całej kuchni czyli nawet 2,5m. Stosuje się je przy słupkach lub zabudowanej całej ścianie. Daje to ładny efekt wizualny i praktyczny

 

Systemy do szafek narożnych.

Szafki narożne  mają utrudniony dostęp do środka, ponieważ jest to wymuszone przez ich budowę. Z tego powodu najczęściej trzymamy w nich rzeczy które rzadko używamy. Dlatego stosując systemy do szafek narożnych mamy możliwość wygodnego i maksymalnego dostępu do tych szafek.

Systemy jakie możemy zastosować:

 • mechanizm półek LE MANS (PEKA) Dzięki systemowi prowadnic po otwarci drzwiczek wysuwają się dwie pułki które są podparte w dwóch miejscach, dla tego  wytrzymują obciążenie do 20 kg i możemy przechowywać w nich nawet duże garnki z grubym dnem.

 • system MAGIC CORNER COMFORT (PEKA)

  Megic corner
  Megic corner

System ten składa się z dwóch półek i działa na zasadzie wyciągania półek na zewnątrz. Wyciągamy je poprzez złapanie za róg górnej i pociągnięcie na zewnątrz wtedy dolna przenosi się w miejsce górnej.

 

 

 

 

 • Szuflady do szafek rogowych. Działają jak zwykłe szuflady jednak przy tym rozwiązaniu pozostaje nam 

  Szuflada narożna
  Szuflada narożna

  dużo niewykorzystanego miejsca we wnętrzu szafki. Gdyż prowadnice prowadzą szufladę do rogu i wtedy tracimy około 30% powierzchni szuflady.

 

 

 

 

 

Szuflady w kuchni bez nich kuchnia będzie niefunkcjonalna -sposoby ich otwierania i akcesoria

Główny podział szuflad opiera się na mechanizmach które zostały użyte w prowadnicach:

 • standard najprostsze tanie systemy składające się z prowadnicy i rolki prowadzącej. Więc są nieskomplikowane i  niedrogie.

 • metaboxy prowadnice wykonane są z metalu maksymalne ich obciążenie to 55kg. Wysuwają się z szafki na 2/3 swojej głębokości.

 • tandemboxy to  szuflady które wysuwają się na 100% swojej głębokości. Ułatwia to znacznie dostęp do ich środka. Szuflady mają w cichy domyk co podnosi znacznie komfort z ich korzystania. A ich maksymalne obciążenie wynosi 80kg

Podział ze względu na sposób otwierania:

 • na frez w górnej części frontu wykonuje się frez za który można złapać i otworzyć szufladę. Jeżeli spojrzymy na fronty akrylowe i z płyty mdf a szczególnie na ich środek zauważymy że będzie w nich niemożliwe zrobienie frezu ze względu na to że podczas frezowania zostanie odsłonięte ich wiórowe wnętrze. W związku z tym stosujemy specjalne nakładki. Na górną część frontu które zastępują frez i uchwyt.
 • z uchwytami to rozwiązanie możemy zastosować przy każdym rodzaju frontów. Ponieważ  uchwyty montuje się do zewnętrznej powierzchni frontów. W związku z tym zyskały największą popularność. Uchwyty pozwalają wygodnie otwierać szafki. A ich bogaty wybór pozwala je dostosować do każdego stylu.

 • na klik szafki mają zamontowany  z boku ściany wewnętrznej mechanizm, który po naciśnięciu frontu otwiera szufladę. Mechanizmy działają na zasadzie sprężynek które odpychają front od szafki i powodują wysunięcie szuflady i otwarcie frontu szafki. Trzeba pamiętać że do szafki zmywarki nie możemy zamontować klików gdyż zmywarka ma osobny system otwierania..

 • system elektryczny wspomagający otwieranie i zamykanie szuflad.
  Składa się z czujnika dotyku mierzącego nacisk na szufladę i całego mechanizmu zamykającego i otwierającego szufladę, działającego na prąd elektryczny z silnikiem. Dlatego stosuje się  czujnik który wstrzymuje pracę systemu jak na drodze otwierania znajdzie się przeszkoda lub np. dziecko, przede wszystkim są montowane dla bezpieczeństwa.

 

 Zawiasy wyposaża się w system cichego domyku i  dociągu co znacznie podnosi komfort ich użytkowania. Również mogą nawet mieć poszerzony kąt otwierania do 170stopni co znacznie ułatwia dostęp do szafek.