Szafa uchylna

Szafa uchylna – mebel ponadczasowy

Szafa uchylna

 

Szafa to najbardziej chodliwy mebel będący niemalże na wyposażeniu każdego domu. Klasyką są szafy posiadające drzwi uchylne. To pierwszy mebel na jaki jest, było i będzie tak ogromne zapotrzebowanie. Jeszcze całkiem niedawno bo zaledwie 30-40 lat temu nie montowano szaf z drzwiami przesuwnymi a jedynie były to szafy mające drzwi uchylne. Pierwowzorem współczesnych szaf uchylnych były komody i kredensy, których drzwi otwierały się na boki bądź od góry jak to miało miejsce w przypadku kufra czy skrzyni. Aktualnie meble z minionych lat można spotkać na dworkach, w muzeach czy skansenach. W szafach tego typu przechowywano często cały dobytek jaki posiadał jej właściciel. Wykonane były najczęściej z solidnego drewna dębowego lub bukowego. Czym wyższy status gospodarzy, tym bardziej okazałe zdobienia szafy. Były to najczęściej wszelkie rzeźbienia i ornamenty zaczerpnięte bezpośrednio z otaczającej przyrody oraz ręcznie malowane, kolorowe wzory. Drzwi szaf stanowiły wówczas element dekoracyjny wnętrza i wyrażały majętność gospodarzy. 

Współczesne szafy w niewielkim stopniu przypominają swoje pierwowzory. Obecnie ich wygląd zewnętrzny i wyposażenie wnętrza szafy na wymiar jest ograniczone tylko wyobraźnią właścicieli.

 

Szafa uchylne –miejsce ich montażu?

 

Szafa uchylna doskonale sprawdza się tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zmieścić innego gotowego mebla np. w nietypowych wnękach. Jeżeli szafa będzie płytka tzn. ma mniej niż 50 cm z frontem to konieczne staje się zamontowanie drzwi uchylnych, gdyż głębokość okazuje się zbyt mała i niepraktyczna. Najkrócej mówiąc, szafy tego typu doskonale sprawdzają się tam, gdzie mamy mało miejsca na wykonanie całej zabudowy. Zazwyczaj możemy je spotkać w przedpokojach, gdzie stosowane są do zabudowy nieestetycznych liczników i istniejących wąskich wnęk oraz w łazienkach, gdzie znacznie ogranicza nas metraż. Wówczas nazwa “szafa” nabiera nieco innego wymiaru. Najczęściej jest to wąski słupek z drzwiami uchylnymi nieprzypominający już solidnej szafy.  

Szafy uchylne można spotkać niemalże w każdym pomieszczeniu. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji użytkowników. 

Szafa uchylne możę występować w wersjach wolnostojących jak i też w wersji zabudowanej. Sposób rozmieszczenia drzwi jest uzależniony od wielkości całej szafy. Zakłada się że szerokość jednego pojedynczego skrzydła drzwi nie powinna przekraczać 50 cm, zwłaszcza w szafie montowanej do wysokości 2,5 m, gdyż ciężar jednego frontu może powodować opadanie skrzydła w zawiasach.

Jeżeli drzwi wykonane są w wersji lakierowanej lub akrylowanej to skrzydło drzwi powinno mieć szerokość mniejszą niż 50 cm. Dobrym rozwiązaniem będzie także podzielenie skrzydła z jego wysokości tak, aby rozłożyć całe obciążenie na większą liczbę zawiasów. 

Znajdą się miejsca, gdzie szafa z drzwiami uchylnymi się nie zmieści. Musimy pamiętać, że tego rodzaju szafy potrzebują miejsca na otwierane skrzydła drzwi. Przed szafą powinno zostać przynajmniej tyle wolnej przestrzeni ile ma szerokość najszerszego skrzydła drzwi.

 

Plusy szafy z drzwiami uchylnymi

 

Największa zaletą takich szaf jest łatwy i szybki dostęp do wnętrza szafy. Po otwarciu drzwi widzimy całe wnętrze mebla, inaczej niż to się ma w przypadku szaf przesuwnych, gdzie zawsze przynajmniej jedno skrzydło drzwi zasłania część wnętrza szafy.

Nie ma ograniczeń co do jej głębokości. Trzeba dodać, że system uchylny otwierania drzwi nie zabiera nam miejsca wewnętrznego tego mebla. W przypadku szaf przesuwnych, na szyny prowadzące drzwi, musimy zawsze zarezerwować 8-10 cm z ich głębokości.

Szafy uchylne mogą mieć dowolnego rodzaju fronty i kolorystykę.

Doskonale sprawdzają się pod skosami, pod którymi otwieranie szaf przesuwnych jest znacznie utrudnione.

 

Szafy uchylne z google

Szybki kontakt!
+
Wyślij!