Szafy na wymiar Katowice

Szafy na wymiar KatowiceSzafy na wymiar Katowice. Jak rozmieścić  garderobę i jakiej potrzebujemy powierzchni ?

Garderobę najlepiej umieścić w takim miejscu aby na każdej ścianie można by zamontować półki i wieszaki aby swobodę ruchu miała w niej przynajmniej jedna osoba. Jeżeli chcemy się w niej przebierać przyjmuje się że jej wolna powierzchnia powinna wynosić przynajmniej 1,5 m2 a cała powierzchnia przynajmniej około 4 m2 jest to jednak wersja minimalistyczna. Jeżeli dysponujemy powierzchnią przynajmniej 6 m2 możemy zaprojektować garderobę w której znajdzie się miejsce na duże lustro w którym swobodnie możemy się przejrzeć i miejsce do siedzenia gdzie swobodnie przymierzymy buty.

 

 

Gdzie znajdziemy miejsce na Garderobę ?

Garderoba na wymiar najlepiej pasuje do dużych wąskich i najlepiej wysokich pomieszczeń których część możemy oddzielić przesuwnymi drzwiami i umieścić tam garderobę. Najlepiej jak garderoba znajduje się w sypialni lub jest do niej bezpośrednie wejście z sypialni. Jednak tak „luksusowe” rozwiązanie najczęściej mamy w nowo budowanych domach lub mieszkaniach ewentualnie   w kamienicach gdzie pokoje są duże i wysokie. Miejsca na garderobę możemy również poszukać pod schodami, lub na poddaszu gdzie w skosach możemy zamontować półki. Minimalistyczną wersją garderoby jest zabudowa przedpokoju.

Jak zaplanować wnętrze garderoby

Jeżeli mamy już miejsce na garderobę to musimy dokładnie przemyśleć jej rozplanowanie. Daje to możliwość znalezienia miejsca w garderobie na: żelazko, deskę do prasowania, kosz na brudne ubrani, deskę do prasowania czy sprzęt sportowy.

 • Musimy zdecydować na których półkach trzymamy rzeczy w których chodzimy na bieżąco a gdzie na następną porę roku.
 • Pownniśmy rozplanować rozmieszczenie półek i wieszaków. Pozwoli to nam na lepsze wykorzystanie wnętrz i przechowywanie na wieszakach spodnii czy krawatów .Jeżeli odrobimy tą lekcję dokładnie bo zaprocentuje nam to podczas korzystania z garderoby.

Dodatkowe wyposażenie garderoby

Przy planowani garderoby na wymiar, mamy możliwości dodania funkcjonalnego wyposażenia które ułatwi nam segregowanie ubrań i dostęp do nich.

 • drążki na ubrania z wieszakami;Wszystkie ubrania wiszą na wieszakach. Mamy do nich łatwy dostęp i się nie mną. Ważne aby drążek miał maksymalnie 1m długości ponieważ pod ciężarem ubrań może się wygiąć
 • wieszaki poprzeczne wykorzystywane w płytkich szafach ubrania są wysuwane na zewnątrz
 • pantografy; montuje się je w górnej części wysokiej garderoby. Ułatwiają dostęp do rzeczy na górnych wieszakach lub dostęp dla osób niskich.
 • wieszaki na spodnie; doskonale rozwiązanie do przechowywania spodni warto aby były z gumą dzięki której spodnie nie będą się zsuwać oraz z pełnym wysuwem co ułatwi dostęp do spodni.
 • pionowa szuflada; wygląda jak wysuwana skrzynia. Z jednej strony drążek na paski a z drugiej podwójna dwustronna skrzynka na paski
 • półki; ważne aby były blisko siebie aby stosy ubrań były jak najniższe mogą być wysuwane lub na stałe
 • kosze druciane; o przeróżnych rozmiarach, zapewniają cyrkulacje powietrza doskonale nadające się do przechowywania ręczników i poście
 • szuflady
 • kosze z płótnem; służą do przechowywania bielizny
 • ażurowe półki na obuwie na kilka par butów widzimy co mamy na każdej półce
 • wysuwane półki z prawidłami; buty na nich nie ulegają odkształceniu
 • uchwyt na rurę do odkurzacza

 

Oświetlenie i niezbędna wentylacja Garderoba

Wentylacja bardziej dotyczy garderób niż samych szaf.

Jeżeli w garderobie nie będzie wentylacji to na ścianach może zbierać się wilgoć. Może pojawić się jej zapach który następnie przeniesie się na nasze ubrania, pościel czy bieliznę .

Można tego uniknąć montując kratkę wentylacyjną w ścianie lub kratki czy tulejki w drzwiach garderoby.

Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie garderoby z oknem ale najczęściej montujemy lampki  LED które oświetlają nam wnętrze.

 Co zrobić aby pomieścić się w szafie/Szafy na wymiar Katowice

Nawet największa szafa i najnowocześniejsze sposoby przechowywanie rzeczy w szafie mogą czasami nie wystarczyć aby pomieścić się ze wszystkimi rzeczami w naszej szafie. Nie każdy mieszka w domu i na ubrania i buty ma osobne pomieszczenie czyli garderobę. Podpowiadamy co zrobić aby

Szafy na wymiar Katowice
Szafy na wymiar Katowice

wszystko co nam potrzebne zmieściło się w szafie.

Przegląd rzeczy.

Warto raz do roku przejrzeć szafę. Wiele osób ma tendencję do magazynowania rzeczy na zasadzie „kiedyś się mogą przydać. Jeżeli już się zabierzemy do przeglądania rzeczy to podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać to kiedy ostatnio daną rzecz mieliśmy na sobie? Często zdarza się że odpowiedź brzmi nie pamiętam lub ponad rok temu. Jeżeli w szafie mamy rzeczy które mamy codziennie przed oczami a ich nie ubieramy z jakiś powodów. To warto się zastanowić czy ich potrzebujemy. Może warto je oddać komuś znajomemu lub odsprzedać przez internet a w skrajnych przypadkach wyrzucić?

 

 

Posegregowanie rzeczy

Jeżeli etap pożegnania z częścią naszych ubrań mamy już za sobą to warto resztę posegregować.

W naszym kraju coraz częściej mamy dwie pory roku lato i zimę. Podobnie wygląda nasza garderoba mamy w zasadzie ubrania na dwa sezony. Nasza propozycja jest taka aby zimowe ubrania chować latem. A latem zimowe. Schowajmy je z naszego pola widzenia, Przecież nie potrzebujemy ubrania na zimę late? Doskonale do schowania niepotrzebnych rzeczy nadają się worki próżniowe mają one trzy podstawowe zalety:

 • zmniejszają objętość przechowywanych ubrań nawet o 70%

 • zabezpieczają ubrania przed molami

 • ubrania nie kurzą się

Warto też podzielić ubrania ze względu na częstość używania. Najlepszy przykład to trzymanie rzeczy zmienianych codziennie typu bluzki zaraz pod ręką a np. spodni na górnej półce.

Szuflady

Niezbędne udogodnienie do trzymania skarpet i bielizny. Warto aby każda osoba korzystająca z szafy miała swoje dwie szuflady jedną na bieliznę i jedną na skarpetki. W ten sposób unikamy kilkuminutowego przekopywania się przez rzeczy w celu poszukiwania „skarpetek”

Jeżeli brakuje nam szuflad to na pułkach możemy postawić pudełka na bieliznę i skarpety.

Wieszaki

Jeżeli mamy możliwość przechowywani rzeczy na wieszakach to zyskujemy do nich łatwy dostęp. Rzeczy na wieszakach nie mną się i po wyciągnięciu z szafy możemy je założyć bez prasowania. Jednak ten sposób przechowywania rzeczy zajmuje dużo miejsca

Buty przechowujemy w pudełkach

Jeżeli kupujemy buty nigdy nie wyrzucajmy ich pudełek. Wielu szafach buty leżą na dolnej półce. Ten sposób ich przechowywania powoduje ich załamywanie, kurzenie i brudzenie ubrań. Jeżeli buty mamy w pudełkach to też możemy te najbardziej potrzebne w danym sezonie trzymać pod ręką.

Inspiracje na zabudowę Garderoby

Szybki kontakt!
+
Wyślij!