Fronty lakierowane

Fronty lakierowane
Fronty lakierowane

Fronty lakierowane na wysoki połysk uzyskuje się metodą 2-3 krotnego lakierowania frontów MDF o grubości 18 mm.
Zaletą frontów lakierowanych jest duża gama kolorów dostępnych w dowolnych paletach. Natomiast największym problemem przy lakierowaniu frontów jest otrzymywanie powtarzalności koloru oraz wizualnej jakości frontu. Połysk i struktura lakieru w dużej mierze zależą od ilości warstw naniesionego lakieru, producenta lakieru a nawet temperatury i wilgotności panującej w lakierni. Dlatego jednocześnie lakieruje się fronty na cały zestaw mebli. Fronty o dobrej jakości charakteryzują się jednolitą powierzchnią, brakiem nacieków i  efektu “skórki pomarańczowej.”
Użycie wysokiej jakości lakierów posiadających dużą siłę wypełnienia i udział fazy stałej do 75% poprawia znacznie efekt wizualny. Jeżeli udział fazy stałej w lakierze jest na poziomie około 75%, wtedy niewidoczne są ślady po szlifowaniu a polerowanie jest niepotrzebne. Oprócz tego fronty są bardziej odporne chemicznie i mają większą wytrzymałość mechaniczną.

Fronty lakierowane -kolejne etapy produkcji:

  1. Wstępnie przygotowujemy płyty MDF i oklejemy jej krawędzie. Najlepiej, jeżeli płyta jest laminowana jedno lub dwustronnie, dlatego laminowanie uzależnione jest od tego, gdzie dany element płyty będzie wykorzystany.
  2. Następnie czyścimy płyty po laminowaniu. Na krawędziach płyt zawsze pozostaje odrobina kleju, dlatego należy przemyć krawędzie np. benzyną ekstrakcyjną, która skutecznie usunie klej utrudniający nam nałożenie powłoki lakierniczej.
  3. Szlifujemy płytę papierem o gradacji 320, co poprawia właściwości przywierania lakieru do płyty.
  4. Przemywamy jeszcze raz płytę i krawędzie np. benzyną ekstrakcyjną, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia.
  5. Nakładamy pierwszą warstwę lakieru, która powinna być cieńsza od następnej.
  6. Nakładamy 2 a potem 3 warstwę  lakieru uwzględniając, że czas schnięcia każdej warstwy to około 36h.
  7. Po wyschnięciu polerujemy.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!