Szafy na wymiar

Szafy na wymiar – podział ze względu na materiał, umiejscowienie i kształt:

Wolnostojąca  szafa na wymiar

Szafy na wymiar
Szafa na wymiar wolnostojąca, lakierowana

Szafy na wymiar mogą być rozmieszczone w dowolnym miejscu pomieszczenia, zarówno na środku ściany jak i w dowolnej wnęce. Ich wysokość może być dowolna. Spotykamy szafy zabudowane pod sufit, jak i szafy o wysokości jednego metra. Jednak w tym przypadku raczej mówimy o komodach niż o szafach. Przy projektowaniu szaf możemy też dowolnie komponować rodzaj materiału na ich fronty, w zależności od upodobań i potrzeb.

Fronty: lakierowane, fornirowane, szklane, lustrzane, akrylowe i z płyty mdf. Dobór materiałów warunkuje też miejsce zabudowy szafy. W środku możemy zastosować dowolny rozkład półek i wieszaków. Możemy również wybrać dodatkowe akcesoria np: pantografy, oświetlenie elektryczne lub ledowe, szuflady, kosze, specjalne półki z prawidłami na buty, wieszaki na spodnie, krawaty itd.  Cechą  szaf wolnostojących jest “eleganckie” wykończenie ścian, gdyż są elementami widocznymi i zdobiącymi.

 

Szafa na wymiar w istniejących  wnękach

szafy na wymiar
Szafa wnękowa z lustrem w sypialni

Są to najczęściej szafy wnękowe, które zabudowuje się w już istniejących wnękach. W przypadku tego rodzaju szaf nie występuje konieczność montażu ścian bocznych. Rozwiązanie takie stosowane jest najczęściej w przypadku bardzo wąskich szaf, gdzie szerokość wnęki nie przekracza 50 cm i “walczymy” o każdy centymetr przestrzeni.

Konstrukcja takiej szafy ogranicza się często tylko do drzwi frontowych, osadzonych na listwach prowadzących, zamontowanych do podłogi i sufitu oraz zabudowy wewnętrznej. Szafy tego typu często nie posiadają także płyt meblowych na suficie, podłodze czy tyle. Taki montaż znacznie obniża cenę, gdyż niweluje koszty wykorzystanego surowca. Wnętrze tego mebla może pomieścić sporą ilość półek, szuflad czy wieszaków na nasze ubrania. Oczywiście wybór czy szafa wnękowa będzie posiadać wszystkie ściany zależy tylko od nas samych. 

 

 

 

 

Szafa ze szklanymi drzwiami

Szafy na wymiar
Szafa ze szklanym frontem zabudowana we wnęce

Szafy szklane mogą być zarówno wolnostojące jak i umieszczone we wnękach. Szafy takie mogą posiadać dowolne wyposażenie a ich cechą wyróżniającą są drzwi wykonane ze szkła o dowolnym kolorze albo dowolnej grafice, którą wybierze sam Klient. Często grafika jest wybierana z portalu fotolia.

Na drzwi szklane można nanieść dowolne zdjęcie, jedynym warunkiem jest odpowiednia jakość fotografii. Jasne, szklane szafy doskonale nadają się do ciemnych pomieszczeń, gdyż je rozjaśniają i optycznie powiększają. Wszystkie szafy można odpowiednio podświetlić. Zastosować można pasek led wpuszczony w tzw. “daszek” lub umieścić w nim punktowe oświetlenie również w postaci ledów.

 

Szafa skośna: na poddaszu lub pod schodami

Szafy na wymiar
Szafa skośna

Szafy skośne doskonale nadają się do zabudowy poddaszy lub wolnej przestrzeni pod schodami. Bardzo często wykonuje się je z płyty lakierowanej albo szklanej. Często też posiadają  lustra. Jedynym ograniczeniem jest zabudowa drzwi.

W takim przypadku należy pamiętać przy zabudowie takiej szafy o skosie, który będzie znaczącym ograniczeniem w standardowym otwieraniu drzwi przesuwnych. Zaprojektowanie drzwi w takiej szafie wyraża się zazwyczaj pomysłowością projektanta lub stolarza.

 

 

 

 

Szafa na wymiar z siedziskiem

szafy na wymiar
Szafa z siedziskiem w wiatrołapie

Szafy z siedziskiem doskonale sprawdzają się w przedpokoju lub wiatrołapie. Siedzisko może być tapicerowane na stałe lub wystarczy na nim położyć poduszki, które łatwo będzie można wyprać lub wymienić na nowe. W siedzisku można zamontować klapę do skrzyni, w której będziemy chować kapcie a wieszaki nad siedziskiem pozwolą na odwieszenie kurtek czy płaszczy.

Na specjalnych półkach możemy trzymać buty. W szafie, która znajduje się przy wyjściu z domu niezbędne jest lustro, przynajmniej na jedne drzwi. Natomiast jeżeli szafę zabudujemy do sufitu to w pawlaczu u góry możemy znaleźć doskonałe miejsce na rzeczy rzadko używane np. na dodatkową pościel czy śpiwory. 

 

 

 

 

Szafy na wymiar ażurowe

Zyskały swoją popularność dzięki doskonałej wentylacji. Zastosowanie frontów ażurowych nie ogranicza przepływu powietrza do i na zewnątrz szafy. Fronty ażurowe lakieruje się na dowolny kolor lub bejcuje. Wykonuje się je z drewna drzew iglastych najczęściej sosny. Fronty ażurowe można także zastosować do mebli kuchennych jak i do szafek łazienkowych, gdzie jest dużo wilgoci a drewno jest na nią odporne.

 

Szafy na wymiar  możemy również podzielić ze względu na “rzut” ich bryły na podłogę

Najbardziej popularny rodzaj szaf to te na jedną ścianę. Gdzie bryła  to prostokąt. Dzięki takiemu kształtowi szafy w środku mają dużo miejsca i są bardzo funkcjonalne. Pozwala taki kształt na łatwe montowanie systemu udogadniających korzystanie z przestrzeni szafy.

Najczęściej są to szafy w kształcie litery L – to typowe szafy narożne.Szafa narożna L Składają się one jakby z dwóch osobnych szaf schodzących się do rogu pomieszczenia, wtedy “plecy” szafy są przy ścianie a fronty skierowane do siebie pod kątem prostym. Możemy także wyróżnić szafy typu L narożne, ale zewnętrzne, stosowane najczęściej w dużych, otwartych pomieszczeniach. Fronty szaf tworzą kąt o szerokości 270 stopni. 

Ze względu na kształt drzwi szafy L mogą być:

  • prostokątne mogą znajdować się we wnękach, pomiędzy ścianami oraz występować w formie zwykłych szaf wolnostojących;
  • trójkątne umieszczane w samych rogach pokoi. Najczęściej nie posiadają ścian bocznych lub ściany boczne mają bardzo krótkie boki. Stosowane w pomieszczeniach o małych rozmiarach, w których istotny jest każdy centymetr powierzchni. Ich rzut z góry przypomina trójkąt ze ściętymi rogami.

 

Szafy na wymiar dzielimy również ze względu na wysokość:

  • do samego sufitu – jedyne co narzuca ich wymiar to wysokość pomieszczenia. Jeżeli drzwi szafy są wyższe niż 280 cm to skrzydło powinno być złożone z dwóch osobnych części, gdyż płyty meblowe mają 280 cm długości;
  • niskie – różnej wysokości, dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.

Rodzaj montowania do podłogi:

  • posiadające małe nóżki – wysokość nóżek to około 2 cm i w zasadzie nie widać odległości pomiędzy szafą a podłogą. Takie szafy muszą posiadać dolny wieniec (dno);
  • szafy montowane bezpośrednio do podłogi – szyny prowadzące rolki drzwi montuje się bezpośrednio do podłogi.

Jakimi regułami kierować się przy wyborze szafy na wymiar do przedpokoju

Przedpokój w naszych mieszkaniach to najczęściej pomieszczenie, gdzie jest mało miejsca a chcemy w nim dużo zmieścić, aby sobie nie “zagracać” mieszkania. Dlatego najłatwiej jest meblować przedpokój duży, wysoki w planie kwadratu. Natomiast więcej uwagi trzeba poświęcić na wąskie, długie przedpokoje, gdzie ciężko jest zmieścić duże szafy a każdy centymetr jest na wagę złota.

przedpokój z szafami
przedpokój z szafami

Doskonałym rozwiązaniem są tutaj szafy na wymiar. Pozwalają one zagospodarować całą dostępną przestrzeń. Możemy w nich umieścić wiele funkcjonalnych dodatków, które jeszcze lepiej pozwolą wykorzystać ich pojemność.

Przedpokój z szafami to najlepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni do przechowywania ubrań, butów i podręcznego sprzętu AGD, takiego jak żelazko, odkurzacz czy mop.

 Szafy na wymiar w przedpokoju – zabudowa według reguł poniżej:

 

  • wymiar wewnętrzny szafy jest pomniejszony o grubość jej ścian, które wykonuje się z płyty MDF o grubości z reguły 18 mm;
  • “plecy” szafy wykonuje się z płyty HDF o grubości 3 mm. Jednak takie rozwiązanie nie jest konieczne, gdyż tył szafy nie jest widoczny, więc nie ma konieczności jego estetycznego zabudowywania;
  • drzwi przesuwne potrzebują od 8 do 10 cm  z grubości szafy, w tym wymiarze znajduje się układ jezdny, składający się z prowadnic i wózków. Przy drzwiach szafy do 2 m można zamontować mechanizmy ślizgowe. Jednak mechanizmy wózkowe z rolkami wykonanymi z teflonu zapewniają ciche przesuwanie drzwi oraz są trwalsze i łatwiejsze w korzystaniu;
  • jeżeli w szafie będą wisieć na drążkach lekkie ubrania to wystarczy, że jej głębokość będzie wynosiła 60 cm, jeżeli natomiast będziemy w niej wieszać płaszcze, puchowe kurtki, to potrzebujemy wtedy 80 cm głębokości;
  • jeżeli nasz przedpokój ma wnękę i ma głębokość mniejszą niż  60 cm to wtedy powinniśmy się zastanowić nad montażem drążków wysuwnych.  Jednak nie możemy ich za bardzo obciążać ubraniami, aby nie uległy wyłamaniu. Możemy standardowo zamontować półki, na których będziemy trzymać np. buty w pudełkach, co znacznie ułatwi magazynowanie obuwia sezonowego.

Jaki rodzaj drzwi wybrać do szafy na wymiar w przedpokoju?

Do wyboru w szafach przesuwnych mamy drzwi:

  • Skrzydła składane: nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Drzwi przesuwają się po torach, nie wystają poza obrys szafy. Sprawdzą się w przypadku, gdy na przeciwko szafy znajdują się np. drzwi do kolejnego pomieszczenia.  Jedno skrzydło jest zawsze zamknięte, co utrudnia wgląd do wnętrza całej szafy.
  • Drzwi składane mają wąskie skrzydła, które łączy się zawiasami i przesuwa się po torze na suficie. Drzwi składane  stosuje się jako idealne rozwiązanie do szaf węższych niż 90 cm, mamy wtedy dostęp do całej szafy.
  • Skrzydła przesuwno-łamane: zamknięte – układają się w jednej linii co pozwala na oszczędność  przestrzeni i wgląd do całego wnętrza szafy.

Wyposażenie szafy na wymiar podnoszące jej funkcjonalność:

Systemy z drążkami

  • drążki na ubrania to główne wyposażenie każdej szafy na ubrania. Montuje się je w szafach przesuwnych o minimalnej głębokości 60 cm. W przypadku szaf z drzwiami tradycyjnymi ta głębokość może być mniejsza i wynosić 53 cm. Rzeczy na wieszakach możemy wcześniej wyprać i wyprasować i nie zostaną one zmięte. Wieszaki dają nam możliwość łatwego przeglądania rzeczy. Maksymalna długość jednego drążka to 100 cm;
  • wieszaki montowane prostopadle do tylniej ściany – montowane są w szafach, których głębokość jest mniejsza niż 60 cm. Mechanizm jest skonstruowany tak, aby rzeczy wysuwały się poza obrys szafy. Montuje się je od spodu do górnej półki. Skutkuje to ich mniejszą wytrzymałością na obciążenie;
  • pantografy ułatwiają dostęp do drążków umieszczonych w górnej części szafy prawie pod sufitem. Pantografy wysuwają się na zewnątrz obrysu szafy i obniżają powieszone wysoko rzeczy.

Systemy wykorzystujące sposób otwierania szuflad

  • wieszaki na szale i spodnie – jest to najczęściej kilka małych drążków umieszczonych w „dnie szuflady”, pokryte są one gumą co zapobiega zsuwaniu się rzeczy;
  • kosze druciane dzięki swojej konstrukcji, która zapewnia przewiew, doskonale nadają się do przechowywania pościeli, ręczników czy obrusów. W koszach dzięki ich siatkowej budowie mamy łatwy wgląd do ich wnętrza;
  • kosze z przewiewnego płótna przechowuje się w nich bieliznę i garderobę. Dzięki szczelnym bokom nic się z nich nie wysunie a powietrze może swobodnie cyrkulować;
  • szuflady – mogą być ukryte za drzwiami szafy lub mogą być widoczne. Szuflady doskonale nadają się do segregacji rzeczy. Odmianą szuflady jest szuflada na biżuterię lub wyjeżdżająca półka na buty, pozwalająca na segregację obuwia. Buty przechowywane na takich szufladach nie ulegają odkształceniom;
  • ażurowe półki na buty
  • półki na buty z prawidłami
  • specjalny uchwyt na rurę odkurzacza
  • wnęka i uchwyt do powieszenia deski do prasowania

 Niezbędne dodatki we wnętrza szafy na wymiar

  • półki na rzeczy – trzymamy w nich rzeczy w stosach. Dlatego dla łatwego dostępu odległość pomiędzy półkami powinna wynosić około 30 cm, są najczęściej wykorzystywanym sposobem przechowywania rzeczy, również tanim i najbardziej popularnym;
  • oświetlenie wnętrza szafy bardzo udogadnia wybieranie rzeczy. Można je zautomatyzować poprzez umieszczenia włącznika w drzwiach szafy. Oświetlenie szafy można też wykorzystać do oświetlenia przestrzeni przed szafą. Daje to możliwość użycia oświetlenia szafy do oświetlania pomieszczeń. 

  • wentylacja bierna opiera się na umieszczeniu kratek wentylacyjnych. Pozwala to naturalną cyrkulację powietrza pomiędzy wnętrzem szafy a pomieszczeniem;

  • specjalny uchwyt na rurę odkurzacza – pozwala to na równe ułożenie rury odkurzacza we wnętrzu szafy. Najczęściej taki uchwyt montuje się do bocznej ściany. Zajmuje wtedy mało miejsca;

  • wnęka i uchwyt do powieszenia deski do prasowania

W celu umówienia pomiaru i wyceny kliknij TUTAJ

Przykładowe zdjęcia z szafami na wymiar

Szafy do zabudowy

Szafy z drzwiami uchylnymi

Kredensy szafy drewniane

Szybki kontakt!
+
Wyślij!