Szafy do zabudowy dostosowana do nas.
Przed przystąpieniem do projektowania i szukania miejsc na szafę do zabudowy musimy zastanowić się do czego ma służyć szafa? Pozwoli to na zaprojektowanie szafy dostosowanej do naszych potrzeb. Jakie rzeczy będziemy w niej przechowywać? Czy będziemy potrzebowali więcej półek, wieszaków, szuflad a może koszy. Jest to też uzależnione jak lubimy przechowywać rzeczy. Czy układamy je w stosach a może na wieszakach?
Szafy do zabudowy jest tez miejscem w którym możemy schować mopa, deskę do prasowania czy domowa chemię. Wszystkie te rzeczy wymagają starannego rozplanowania wnętrza szafy.
-
przed przystąpienie do pracy musimy określić swoje potrzeby aby nasza szafa spełniała nasze potrzeby
-
musimy poszukać miejsca gdzie będzie instalowana szafa
-
warto przemyśleć materiał na front czy to będą lustra, płyta, lakier a może akryl. Ma to znaczący wpływ na cenę.
Co wpływa na wybór miejsca na szafę i jej pojemność?
-
Odpowiednia ściana na szafę znajduje się w pokoju lub przedpokoju rzadziej w łazience. Szafa nie powinna zasłaniać okna ani utrudniać poruszania.
-
W zależności od głębokości szafy możemy wybrać szafę przesuwną lub uchylną. Jeżeli rzeczy będą przechowywane na drążku to głębokość przestrzeni do przechowywania to minimum 52 cm. W szafach przesuwnych system przesuwu drzwi zajmuje 8cm a przy szafach uchylnych należy dodać grubość drzwi czyli 1,8mm. Jeżeli szafy będą płytsze to rzeczy powieszone na drążkach mogą utrudniać zamykanie drzwi.
-
Pod drążkiem na krótkie ubrania czyli bluzki, koszule, marynarki zostawiamy około 110cm wolnej przestrzeni
-
Przestrzeń pod drążkiem na długie ubrania czyli sukienki, płaszcze zostawiamy około 155cm wolnej przestrzeni.
-
Pod ubrania bardzo krótkie pod drążkiem zostawiamy 70 cm przestrzeni.
-
Maksymalna długość drążka na ubrania to 100cm. Jeżeli będzie dłuższy to może ulec ugięciu lub złamaniu pod wpływem wiszących ubrań.
-
25-35 cm to odstęp pomiędzy półkami. Jeżeli półki są na wysokości wzroku to odległość pomiędzy nimi może być mniejsza. Półki wyżej i niżej wysokości wzroku powinny mieć większą wysokość. Półki na ubrania mogą być niższe na koce ręczniki pościel powinny mieć większą wysokość.
Szafy biurowe
-
w szafach biurowych odległość pomiędzy półkami to 35cm jest to standardowa wysokość segregatora. Jeżeli dokumenty przechowujemy w kartonach to trzeba przyjąć wysokość >40cm
-
szerokość pojedynczej półki aby się nie uginała to maksymalnie 80 cm. Jeżeli chcemy mieć długie półki a na nich ciężkie dokumenty to półki wykonujemy z podwójnej płyty czyli grubość półki to 365mm
-
standardowa grubość półek i pionowych ścian w szafach to 18mm. W szafach kupowanych w marketach meblowych często to 16mm.
-
Szklane lub lustrzane drzwi przesuwne wykonuje się ze szkła 4mm oklejonego od spodu folia zabezpieczającą lub nakleja się szkło na płytę meblową 10-18mm. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed stłuczeniem frontu.
-
Tzw. daszek na halogeny wypuszcza się poza obrys szafy na około 10-15 cm i ma grubość 8 cm. Daszek na ledy wystaje na minimum 6 cm i ma wysokość 18mm
-
Wysokość cokołu przy podłodze za którym schowane są nóżki do regulacji to od 5-10 cm
Szafki na buty potrzebne wymiary półek
-
kozaki damski potrzebują odległości pomiędzy półkami 50cm
-
niskie obuwie damskie i męskie wymaga przestrzeni pomiędzy półkami rzędu 20-25cm
-
szerokość pary butów to mniej więcej 25 cm więc dobrze jeżeli możemy zaprojektować tak szerokość półki która będzie wielokrotnością tego wymiaru a więc 25cm, 50cm itd.
-
długość pudełka na buty to 30 cm. W celu przechowywania butów w dwóch rzędach szafa uchylna musi mieć głębokości 60 cm a szafa przesuwna minimalnie 68 cm głębokości
Inne ważne wymiary i uwagi dotyczące szaf do zabudowy.
-
Standardowa długość płyt meblowych to 278 cm.Ten wymiar ogranicza produkcję pojedynczej ściany szafy z jednej całej płyty. Jeżeli potrzebujemy większej powierzchni to trzeba łączyć płyty.
-
Drzwi powinny mieć szerokość modułów wewnętrznych. Pozwala to na dobry dostęp do wnętrza szafy. Odpowiednio szerokość drzwi w szafie przesuwnej to 90cm. Szersze mogą się wyginać pod swoim ciężarem. Drzwi uchylne czym węższe tym lepiej. Gdyż jeżeli drzwi to jedna duża płyta to obciążenia przenoszone przez zawiasy. Mogą je uszkadzać. A drzwi będą “opadać”
-
Szafy przylegające do ścian mogą nie mieć bocznych ścian z płyty a półki mogą być zamontowane do ścian
Co nam daje stosowanie podłogi w szafie do zabudowy:
-
dno szafy stoi na nóżkach których wysokość może być regulowana. Daje to możliwość wypoziomowanie szafy. Nóżki zamaskowane są cokołem
-
dół szafy jest płyta meblową. Dzięki temu rzeczy nie leżą na podłodze lecz na płycie meblowej i o jakieś 10 cm wyżej
-
mechanizmy dolne drzwi zamontowane są wyżej. Dzięki takiemu rozwiązaniu kurz i piasek z podłogi mniej będzie wnikał w części ruchome wózków. Będzie to skutkowało dłuższą żywotnością wózków
-
cokoły mają listwę zabezpieczająca przed wilgocią od podłogi czy od mycia mopem. Dla tego płyta meblowa nie będzie puchnąć
-
podłoga w szafie dodatkowo stabilizuje szafę
Czy warto montować plecy w szafie?
Plecy szafy najczęściej wykonuje się z płyty HDF o grubości 3,2 mm. Jest to cieńką pyta ale jej grubość w zupełności wystarczy do oddzielenia wnętrza szafy od ściana a przede wszystkim usztywnieniu całej konstrukcji. Szafy do zabudowy najczęściej na miejsce montażu przywozi się w postaci częściowo skręconych skrzyń. Ponieważ w takiej postaci łatwiej je wnieś do mieszkania. Część elementów domontowuje się na miejscu. Plecy w szafie stosuje się tez w suchych pomieszczeniach. Jeżeli pomieszczenie jest wilgotne i zimne to jeżeli mamy w szafie plecy to należy się zastanowić nad montażem kratki wentylacyjnej.
Czy pod szafą kłaść podłogę?
Wszystko zależy od tego czy nasza szafa ma podłogę. Jeżeli w szafie mamy nóżki i podłogę to wtedy pod szafą nie ma konieczności kładzenia paneli lub wykładziny. Ponieważ przestrzeń ta jest maskowana cokołem. A to rozwiązanie pozwoli na wymianę paneli bez demontażu szafy.
Jeżeli w szafie nie będzie podłogi z płyty to siłą rzeczy trzeba zrobić podłogę z tego samego materiału co w całym pomieszczeniu aby nie trzymać rzeczy na „gołym” betonie. I tutaj jeżeli będziemy zmieniać podłogę to najczęściej skończy się to przy okazji wymianą całej szafy na nową.
Szuflady czy kosze?
Szuflady w szafie montuje się najczęsciej na prowadnicach kulkowych z pełnym wysuwem i domykiem. Radzimy unikać szuflad o szerokości większej niż 80 cm. Gdyż duży rozmiar skrzyni szuflady może powodować blokowanie szuflad na prowadnicach. Szuflady w szafach mogą
znajdować się wewnątrz szafy lub ich front może być osobno. Jeżeli fronty szafy nie znajduje się za drzwiami to wykonuje się go z tego samego materiału co resztę frontu. Szuflady otwiera się na trzy sposoby: frezy, kliki lub uchwyty.
Kosze w zasadzie montuje się tak samo jak szuflady jedynie ich przeznaczenie jest inne niż szuflad. Ponieważ w koszach są przewiewne dlatego najczęściej przechowujemy w nich: pościel, ręczniki, bieliznę wszystko to co wymaga przewiewu.
Na rynku są dostępne kosze o szerokości: 40, 50, 60cm i wysokości :10, 15, 20cm
Użytkowanie szafy do zabudowy:
- Przy codziennym użytkowaniu podstawa to utrzymanie szafy i jej mechanizmów w czystości tj. Jej regularne odkurzanie zawsze podczas odkurzania pomieszczenia warto wsadzić rurę odkurzacza do kółek i listwy prowadzącej aby usunąć piasek i kurz które mogą uszkodzić mechanizmy szafy.
- Małe ubytki w płycie wynikające z drobnych ubić uzupełnia się woskiem twardym pod kolor płyty
- Ściany w naszych mieszkaniach są najczęściej krzywe. Dlatego szpary pomiędzy ścianą i płyta maskujemy akrylem a dopiero potem malujemy pod kolor ściany.