Szafa w sypialni

Szafa w sypialni znajduje się w wielu mieszkaniach i domach. gdyż, sypialnia służy nie tylko miejsca do spania, lecz także garderoby. W takich sypialniach znajdziemy ogromne, głębokie szafy, w jakich łatwo zmieścimy ubrania, pościel, obuwie. Jakie należy założyć wymagania aby wybrać optymalną szafę do sypialni, która spełniać będzie nasze wymagania.

  1. Jaką szafę do sypialni wybrać?

  2. Rozmiar szafy – czy jest ważny?

  3. Odmiany szaf do sypialni

Wybór szafy do sypialni to przeważnie trudna decyzja. Przede wszystkim nie jest to tania inwestycja. A dodatkowo ma nam służyć przez wiele lat.

W sumie z pozoru łatwa decyzja po zastanowieniu staje się coraz bardziej skomplikowana. Musimy przy jej podejmowaniu rozważyć kilka czynników.

 

Jak dobrać szafę do sypialni?szafa w sypialni

Szafy do sypialni, które są niezastąpionym elementem wyposażenia wnętrza mieszkania, muszą idealnie

 współgrać ze stylem w którym urządzona jest sypialnia.

Nie mamy z tym problemu jeżeli wszystkie meble kupujemy z jednej kolekcji. Jednak jeżeli kupujemy szafę nie z kompletu wtedy jesteśmy zdani na wykonanie szafy na wymiar. Musimy ją dopasować do istniejących już elemętów wyposażenia sypialni.

Zanim kupimy lub zamówimy szafę musimy dobrze się zastanowić gdzie będzie stała. Musimy pamiętać że musimy mieć miejsce przed szafą, że jej drzwi musimy jakoś otworzyć I w sypialni musimy też mieć przejście.

Te czynniki mają tak naprawdę wpływ na wielkość szafy.

 

Szafę musimy tak ustawić aby mieć do niej łatwy dostęp. Szafę tez nie możemy ulokować w taki sposób że będzie zasłaniać okno. Nie może też blokować dostępu do innych mebli.

 Kupując szafę do malutkiej sypialni jej rozmiar I umieszczenie ma kolosalne znaczenie, gdyż źle umieszona I za duża porostu będzie przeszkadzać .

O czy musimy pamiętać – szafa w sypialni?

szafa w sypialni

Szukając odpowiedniej szafy do sypialni najczęściej pierwsze kroki kierujemy do sklepów meblowych. Tutaj mamy duży wybór materiałów i rozmiarów. Najczęściej są to szafy wolnostojące, gdyż w sklepach mamy najczęściej meble zestandaryzowane, które mają pasować do większości mieszkań. Problem rozmiarów nie dotyczy natomiast zamawiania szafę na wymiar tutaj możemy w zasadzie wybrać wszystko. Począwszy od głównej bryły szafy, rozmieszczenia półek I dodatkowego wyposażenia a na kolorze kończąc. Wybierając szafę musimy też myśleć o t co mamy zamiar w niej trzymać.

Inne rozplanowanie przestrzeni będzie miała szafa do przechowywania grubych ubrań gdzie najczęściej będziemy mieli dużą ilość półek I wieszaków. A inna na buty gdzie można po instalować specjalne półki wysuwane na buty. Jeszcze inaczej będzie wyglądała szafa w której będziemy chcieli przechowywać odkurzacz, suszarkę do prania, mopa lub np. Sprzęt narciarski czy walizki. W takiej szafie musimy przede wszystkim postawić na przemyślane rozmieszczenie półek I ścianek.

Kolejną sprawą jest materiał użyty do produkcji szafy.

Korpusy szaf najczęściej wykonuje się z płyt meblowych. Jest to materiał tani i trwały o bardzo dużej ilości wzorów i kolorów. Z płyty meblowej możemy również wykonać fronty szafy. W tedy nie podnosimy sobie kosztów jej wykonania. Musimy pamiętać taż sypialnia to nie jest miejsce w którym spędzamy czas wciągu dnia więc jeżeli mamy ograniczony budżet więc może nie warto inwestować w drogie materiały. Z “ekstrawagancji” proponował bym zainstalować na drzwiach szafy lub przynajmniej na ich części lustro.

Jeżeli jednak zależy nam na “ lepszych” materiałach lub mamy ściśle określony projekt aranżacji wnętrza sypialni to najczęściej fronty szafy będziemy musieli zrobić z lakierowanej płyty MDF Dużą zaletą płyty MDF jest możliwość frezowania jej powierzchni. Dzięki temu fronty nie koniecznie muszą być gładkie mogą mieć dowolne wzory Dzięki zastosowaniu frezarek CNC. Dodatkowo fronty wykonane z lakierowanej płyty MDF można lakierować na dowolny kolor z palety RAL lub NCS.

Inną powierzchnią na fronty w szafie może być płyta fornirowana. Fornir to cienika warstwa drewna naniesiona na płytę wiórową. Usłojenie oraz kolor płyt fornirowanych jest dokładnie taki sam jak drewna z którego są wykonane. Dodatkowo jasne drewna np. Typu dąb można wybarwiać na kolory dostępnej bejcy.

Wyposażenie wnętrza – szafa w sypialni  

Niebagatelne znaczenie ma także wnętrze szafy. O wnętrzu szafy decyduje też sposób przechowywania rzeczy. Szafa na rzeczy musi mieć półki, szuflady, np. na bieliznę, I miejsce do przechowywania ubrań powieszonych na wieszakach. W wybranych przypadkach szaf kupowanych w sklepach ułożenie wnętrza szafy jest z założone   przez producenta. Coraz częściej jednak można znaleźć sklepy w których w jakimś ograniczonym stopniu można wpływać na rodzaj zabudowy wnętrza I I sposób jego wyposażenia. Tych dylematów nie mamy przy zamawianiu szaf na wymiar bo tu możemy wybrać I rozplanować każdy element szafy.

Wielkość szafy w sypialni – ma znaczenie?

Istnieje przekonanie, iż im szafa jest większa tym będzie lepsza.

Musimy jednak pamiętać że funkcjonalny mebel to ten w całości wykorzystany.

Mniejszą szafę będzie potrzebowała osoba sama mieszkająca w mieszkaniu niż czteroosobowa rodzina.

Jeżeli mamy mało miejsca do wygospodarowania pod zabudowę szafy w sypialni. Jej funkcjonalność możemy podnieść poprzez instalowanie funkcjonalnych dodatków.

Głównym elementem szafy podnoszącym jej funkcjonalność są oczywiście szuflady I kosze. Możemy w nich przechowywać bieliznę skarpety, ręczniki, pościel. Zapewniają łatwy dostęp do zawartości I dużą ilość miejsca do przechowywania.

Jeżeli szafa jest montowana w wysokim pomieszczeniu to warto rozważyć zamontowanie tzw. Pantografów gdyż ułatwią wieszanie rzeczy na górnych relingach. Do funkcjonalnych dodatków na pewno należy zaliczyć oświetlenie LED gdyż ułatwia ono szukanie rzeczy w szafie.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!