Szafa drewniana doskonale dopasowana to najbardziej popularny mebel jaki znajduje swoje miejsce w niemalże każdym domu. Zazwyczaj jest to szafa wolno stojąca bądź zabudowana. Ciekawy element wyposażenia wnętrz wzbudził swoje zainteresowanie na tyle, że nawiązanie do magicznej szafy pojawia się w książce “Lew, czarownica i stara szafa”. Mebel ten zajmuje zatem ważne miejsce nie tylko w naszym zaciszu domowym. Duże gabaryty a co za tym idzie, duża pojemność powodują, że wiele osób decyduje się na zakup szafy na wymiar.
Dopasowane szafa drewniana
Wypełnienie przestrzeni szafą, zwłaszcza niewymiarowych luk zyskuje na coraz większej popularności, gdyż możemy zabudować każdy dostępny centymetr powierzchni. Obecnie na rynku dostępność gotowego mebla przejawia się w najróżniejszych odsłonach. Możemy pozwolić sobie na kupno szafy z tradycyjnymi drzwiami otwieranymi na boki lub też pokusić się o zamówienie szafy na wymiar, gdzie drzwi mogą być przesuwane na boki albo składane w harmonijkę. Co najważniejsze szafa może posiadać dowolną ilość drzwi, zależy to jedynie od przestrzeni jaką mamy dostępną a także od preferencji klienta. Duża dowolność wyboru nie ogranicza nas tylko w metodzie dostępu do środka tego mebla.
Wyposażenie wnętrza szafy możemy dobierać różnorodne: ilość drążków i ich rodzaj, półki czy szuflady bądź specjalne organizery na drobiazgi, ale także specjalne uchwyty np. na deskę do prasowania lub na odkurzacz. Na rynku mamy do dyspozycji wiele materiałów wykorzystywanych do produkcji szaf na wymiar. Najbardziej popularne są płyty meblowe MDF z różnymi powłokami. Przyjrzyjmy się jednak szafom z naturalnego drewna.
Z jakiego drewna zatem zamówić szafę na wymiar?
Drewno to przede wszystkim naturalny surowiec, oddychający i niezwykle trwały jaki może być użyty do wyrobu mebli. Dla wielu jest piękny i nawiązujący do natury. Niejednolita faktura drewna jest ceniona przez klientów, gdyż nie znajdziemy tutaj żadnej powtarzalności słoi. Wyjątkowy materiał sam w sobie jest nietuzinkowy. Powierzchnia drewniana powinna zostać odpowiednio zaimpregnowana, zatem może być lakierowana, olejowana czy woskowana. Takie przygotowanie drewna nadaje mu większej trwałości a przede wszystkim ukazuje głębię koloru.
Do produkcji mebli najczęściej wykorzystuje się lite drewno.
Gatunków drewna jest bardzo wiele i można je podzielić na trzy kategorie: liściaste, iglaste oraz egzotyczne. Oczywiście każde z nich różni się od siebie wieloma czynnikami np.: stopniem twardości, poziomem wchłaniania wilgoci czy strukturą słoi bądź zabarwieniem. Najtrwalsze gatunki drzew liściastych to dąb, akacja i jesion. Mniej twarde ale równie cenione ze względu na mniejsze wchłanianie wilgoci bądź o innym charakterystycznym usłojeniu jest buk, jawor i olcha. Natomiast drzewa iglaste sosny, jodły czy świerki należą do gatunków miękkich.
Ich zastosowanie w meblarstwie jest mniej polecane do produkcji mebli ale mają one także swoich zwolenników. Najbardziej wytrzymałe jest drewno drzew egzotycznych. Ich naturalna powłoka jest twardsza niż niejeden impregnowany gatunek drewna. Aby wbić gwóźdź potrzeba nie lada wysiłku żeby tego dokonać. Poza tym występuje tutaj bogata gama kolorystyczna począwszy od bieli po czerń. Do najbardziej popularnych drzew egzotycznych należą: wenge, tek, cumaru, doussie, iroko, merbau, ipe, bangkirai i denya. Niestety najtwardsze gatunki drzew wpływają na ich stosunkowo wysoką cenę. Oczywiście nie każdy gatunek będzie odpowiedni do wszystkiego. Bardziej wytrzymałe drewno jest szczególnie polecane na podłogi, schody, blaty czy zastosowanie w łazienkach. Natomiast miękkie gatunki wykorzystuje się w produkcji mebli np. szaf, czyli tam gdzie nie będzie wystawione na codzienne ścieranie. Jak widać powyżej możliwości wyboru drewna jest bardzo wiele. Od nas samych zależy na jaki gatunek drewna postawimy.