Mała Kuchnia

Mała kuchnia jest pomieszczeniem stosunkowo ciężkim do zaprojektowania. Z jednej strony ma być ładna a z drugiej funkcjonalna. Jak to pogodzić?

Podczas projektowania małej kuchni musimy zdecydować czy ma być otwarta czy zamknięta, Jaki będzie układ szafek?, Czy szafki lakierujemy czy wykonujemy z płyty. Jaki kolor wybrać aby wyglądała na większą? Jaki rodzaj drzwiczek zastosować. Jak ją oświetlić? Jakie drzwi do niej pasują? Jaka podłoga? Jak powiększyć miejsce robocze i gdzie wszystko poustawiać?

Mała kuchnia/Otwarta czy zamknięta?

Mała kuchnia
Mała kuchnia

Optymalnie jest wtedy kiedy nad projektem kuchni zastanawiamy się na etapie projektowania całego mieszkania lub domu wtedy łatwo nam podjąć decyzje czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta.

Najłatwiej zaprojektować mała kuchnie jeżeli jest to kuchnia otwarta. Wtedy kuchnia automatycznie wizualnie staje się większa w miejscu oddzielającym kuchnie otwarta od pokoju możemy wstawić stół do wspólnego spożywania posiłków lub umieścić barek przy którym również możemy usiąść i wypić kawę. Przy tych rozwiązaniach zyskujemy dodatkowy blat roboczy ale tracimy ewentualną powierzchnię na zamontowanie dodatkowych szafek.

Kuchnia zamknięta ma również swoje zalety a podstawową jest to że zapachy z kuchni nie przenoszą się do pokoi.

Jednak pomieszczenie musi być zamknięte drzwiami i najlepiej zastosować drzwi przesuwne:

  •  drzwi przesuwne na ścianie prowadnica jest ponad otworem drzwi ich wadą jest ot że nie są w 100% szczelne i na ścianie nie możemy montować szafek
  • drzwi przesuwne w ścianie wtedy mechanizm jest ukryty w ścianie a one chowają się w ścianie ale zabierają nam około 12-15 centymetrów z powierzchni kuchni jednak na ścianie możemy montować szafki.

Układ szafek

W małych kuchniach szafki ustawia się najczęściej  na jedną ścianę aby była możliwość otwierania szuflad i drzwiczek Ewentualnie w kształcie litery L w takim rozwiązaniu szafki są tylko na dole.

Jakie fronty?

W małych kuchniach najlepiej pasują pojedyncze lakierowane szafki. Jeżeli zrobimy jedną taflę mebli pod sam sufit to będzie ona nas przytłaczała. To samo się ma jeżeli kuchnia będzie ciemna łącznie z płytkami i meblami. Możemy również zastosować bardzo ciemne meble z jasnymi blatami, ścianami i jasną podłoga jednak taką kuchnię trzeba dodatkowo doświetlić. Białe lakierowane meble doskonale odbijają światło i można je dodatkowo stylizować na kuchnie skandynawską .

Drzwiczki szafek:

  • przesuwne nie zabierają miejsca jednak nie dają dobrego wglądu do wnętrza szafek
  • górne szafki przeszklone optycznie powiększa kuchnie i ją rozjaśnią

Podłoga:

Jasna jednolita gładka bez jakichkolwiek mozaiki i wzorków.

Dodatkowe miejsc:

  • można zastosować większy blat niż standardowej kuchni gdzie ma 60 cm szerokości. Wtedy możemy zastosować 80cm i zyskujemy dodatkowe miejsc choćby na ustawienie elektrycznego czajnika czy ustawienie przypraw.
  • blat wysuwany

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!