Kuchnia skandynawska – w aranżowaniu przestrzeni, kolorystyce i odmianach desingerskich
Kuchnia skandynawska to połączenie harmonii i prostoty i w współistnieniu kolorów, faktur oraz wzorów. I choć większość z nas kojarzy ten styl z bielą i jasnym, brzozowym naturalnym drewnem. To jednak nie wszystkie możliwości które ma do zaoferowania. Styl skandynawski nie jest jednolity przechodzi od przytulnego duńskiego hygge do surowego i nowoczesnego szwedzkiego.
Styl skandynawski we wnętrzach to przede wszystkim wygodna i funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni, tak aby zachować jak największą ilość dziennego światła. A również estetyczne i schludne wyposażenie. Wbrew utartym poglądom, mieszkanie i funkcjonująca w nim kuchnia w stylu skandynawskim nie oznacza wszechobecnej bieli i jasnego drewna w kolorach brzozy. Projektanci specjalizujący się we wnętrzach skandynawskich w swoich aranżacjach pokazują estetykę skandynawską w różnych odmianach: od ciepłych, przytulnej aranżacji, z licznymi dodatkami drewna i przytulnych dodatków, przez loftowe, z wykorzystaniem dużej ilości betonu i cegły z dodatkiem czerni, po ekstremalnie surowe i nowoczesne z eleganckimi kamieniami, stalą czy szkłem. Więc jakie cechy powinien mieć dany wystrój, aby określić go jako skandynawski? I najważniejsze, skąd się wziął fenomen tego stylu?
– Powód, który spowodował sukces stylu skandynawskiego jest prosty:
w Polsce światło jest podobne jak w krajach skandynawskich a zarazem jest go dużo mniej niż w krajach południowych. –Niewielkie metraże, jakimi dysponują Polacy w swoich mieszkaniach, doskonale nadają się do projektowania w tym stylu, gdyż bazuje on na barwach, które optycznie powiększają każde pomieszczenie, oraz posiadają funkcjonalne rozwiązania, pozwalające na zachowanie harmonii we wnętrzu. Jest to bardzo ważne w małych łazienkach czy kuchniach.
Kuchnia skandynawska w duńskiej odmianie.
Ten styl to głównie jasne kolory, obejmujące wszystkie odcienie bieli, odcienie beżu, szarości, szałwii, zgaszonej zieleni lub przydymionego błękitu. Ożywić je można czarnymi wykończeniami bądź niebanalnymi fakturami i kształtami.
Najbardziej popularne wyobrażenie o stylu skandynawskim dotyczy jego duńskiej odmiany. Kuchnia skandynawska w tej aranżacji jest nieco nostalgiczna i romantyczna, przytulna i taka „swojska”. Obowiązkowym elementem jest zastosowanie jak największej ilości naturalnego drewna. Każda odmiana kolorystyczna znajdzie swoje miejsce – na blacie kuchennym, krzesłach, stole, szafkach kuchennych, oraz na ścianach w postaci desek. Dopuszcza się pastelowe kolory w odcieniach jasnych zieleni, szarości, błękitów, czy beży. Można je sprytnie wkomponować we wnętrzach. Wybieramy wtedy odpowiednią lodówkę wolno stojącą w miętowej czy niebieskiej barwie, kolorowe stołki i lampy nad stołem, pastelowe płytki ceramiczne powyżej blatu roboczego czy ręcznie tkane, kilimki i bawełniane dywaniki.
W aranżacji kuchni skandynawskiej w duńskim rodzaju to mocniejsze barwy. Barwy używane są jako akcenty ! Ciemna ściana tablicowo – magnetyczna czy metalowe czarne relingi i baterie kuchenne, zlewozmywaki, okapy, uchwyty meblowe lub cegła ceramiczna na ścianie w naturalnych kolorach. Są idealnym uzupełnieniem kuchni skandynawskiej w tym rodzaju są rośliny cięte i doniczkowe mające swoje miejsce we wnętrzach w tym stylu.
Kuchnia skandynawska w stylu szwedzkim
Kuchnia skandynawska – bardzo prosta, monochromatyczne kolory, płaszczyzny drewna, płyt imitujących kamień lub naturalny kamień oraz biały laminat lub lakier. Proste, modułowe komplety mebli. Ascetyczne w wyglądzie i łatwe w montażu.
Im bardziej kierujemy się na północ tym bardziej kuchnia skandynawska i pozostałe pomieszczenia mają minimalistyczne wyposażenie. Długie zimy i deficyt światła słonecznego mają wpływ na wybór kolorów i materiałów stosowanych przez mieszkańców, północnej Europy. Gusty Skandynawów to duże płaszczyzny jasnych kolorów przypominające płaszczyznę śniegu, , ale także dodatki błękitów, szarości czy beżów. Aranżacja wnętrz opiera się na jednym dominującym kolorze. Kolor przełamuje się oszczędnymi dodatkami w kolorach bardziej agresywnych. We wszystkich stylach skandynawskich unika się zasłaniania okien gdyż każda dawka naturalnego światła jet tu na wagę złota.
Współczesna kuchnia skandynawska po szwedzku to przede wszystkim naturalne surowe materiały baz zbędnych dodatków wzorów i zdobień. Proste kształty oraz to co najważniejsze , funkcjonalność i umiłowanie do porządku oraz rozwiązań sprawiających uczucie przestrzeni we wnętrzach. Meble produkuje się się z materiałów naturalnych lub ich imitacji. Najczęściej wykorzystuje się fornirowane drewna, nowoczesne laminaty o jasnej kolorystyce, z dodatkami szkła, tworzyw sztucznych, kamieni, metali, a także stali i aluminium.
Nowoczesna kuchnia skandynawska w fińskiej odmianie
Współczesna kuchnia skandynawska. To wnętrze posiadające dynamikę. Znajdziemy w niej pasy płytek błyszczących ułożonych w jodłę
Fińska kuchnia skandynawska podobnie jak jej duńska odmiana to oszczędność niepotrzebnych dodatków. W tej odmianie znajdziemy niepowtarzalne w innych odmianach stylów skandynawskich połączenia. Najczęściej kontrastujących ze sobą kolorów tj. bieli i czerni, bieli i ciemnego brązu oraz odmian szarości. Ten styl znajduje swoje miejsce w nowoczesnych wnętrzach o regularnych geometrycznych wypełnieniach. Przytulność uzyskujemy dzięki wzorom i ornamentom czerpanym z natury.
Współczesne laminaty meblowe w odmianach bieli i szarości doskonale pasują do stylu skandynawskiego.
Wiele odmian stylu skandynawskiego pozwala wybrać każdemu miłośnikowi odpowiednią aranżację. Popularność stylu skandynawskiego w Polsce została szybko zauważona przez producentów mebli i wyposażenia wnętrz.
Niewielka kuchnia skandynawska w bloku lub nieduża nowoczesna kuchnia skandynawska z wyspą lub też mały aneks kuchenny w nowoczesnym loftowym apartamencie. Wszystkie one urządzone w skandynawskim stylu bazują na prostocie i oszczędnej formy, funkcjonalności i umiłowania światła to dzisiaj żaden problem. Dużo sklepów stacjonarnych, dużych fabryk meblowych i małych rzemieślniczych zakładów stolarskich oferuje meble w stylu skandynawskim.
Meble modułowe w skandynawskim designu są do kupienia w dużych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Osoby pragnący skomponować swoją kuchnie pod indywidualne gusty, pragnące wykorzystać każdy centymetr przestrzeni powinny się udać do zakładu stolarskiego produkującego meble pod indywidualne zamówienie i zamówić kuchnie na wymiar.