Schody dywanowe

Schody dywanowe to  inaczej „czym niej tym więcej” Są montowane przez osoby które lubią oszczędne i eleganckie formy, prostotę, minimalizm i współczesny Design/

Główna cecha schodów dywanowych to brak „policzków”

schody dywanowe
schody dywanowe

W tradycyjnych schodach spełniają funkcję przenoszenia obciążenia pomiędzy stopniami a konstrukcją domu do której są zamontowane.

Jeżeli spojrzymy na schody dywanowe z boku to w zasadzie zauważamy że składają się one tylko z stopni i podstopni i  z balustrady. Taka konstrukcja powoduje że elementy schodów muszą przenosić całe obciążenie ciężaru schodów, więc ich konstrukcja musi być odporne na zginanie i odpowiednio wytrzymała.

Schody dywanowe typowo drewniane mają najczęściej większą grubość stopni i podstopni niż w tradycyjnych schodach drewnianych. W tradycyjnych schodach grubość to  około 3- 4cm a w schodach dywanowych najczęściej to 8-10 cm. Powoduje to że konstrukcja traci efekt lekkości który chcemy uzyskać. Przy schodach dywanowych powinniśmy mieć wrażenie że „unoszą” się one  w powietrzu.

Sposobom na to jest zastosowanie konstrukcji metalowej którą następnie „okłada się drewnem z góry i dołu. W tym rozwiązaniu uzyskujemy efekt lekkości jednak podnosi ono koszt całkowity ich wykonania.

Schody te mogą być schodami jednobiegowymi lub zabiegowymi jak i schodami wachlarzowymi.
Materiały wykorzystywane do produkcji schodów dywanowych to tradycyjne materiały stolarskie i ślusarskie.

Twarde gatunki drewna: dąb, bug, jesion, olcha, klejonki, sklejki, metalowe elementy łączne i konstrukcyjne.

Trwałość i jakość schodów jest wynikiem doboru odpowiedniej  ich konstrukcji i doboru odpowiedniego połączenia ich materiałów. Źle skonstruowane lub zamontowane w bardzo krótkim czasie nie będą się nadawały do korzystania. Dlatego ich wykonanie najlepiej powierzyć doświadczonej firmie.

Schody dywanowe dobrze skonstruowane nie muszą być kotwione do ścian

Rozwiązanie jest zalecane dla większej pewności że zbiegiem lat i korzystania przez mieszkańców nie stracą na swojej sztywności).

Schody dywanowe w swojej pierwotnej formie są kotwione tylko do posadzki i do stropu.

Często dla tego przywożone są na miejsc montażu w całości lub w dwóch trzech elementach które się składa w miejscu ich budowy.

Brak węg zwiększa znaczenie balustrady. Balustrada powinna być w miarę lekka aby dodatkowo nie obciążać schodów a zarazem powinna być tak skonstruowana że będzie dodatkowo usztywniać schody.

Najczęściej preferowane są  balustrady o nowoczesnym wyglądzie ze szkła, stali szlachetnej,metalowych line. Do schodów dywanowych nie pasują wizualnie ciężki drewniane, rzeźbione balustrady i kute z motywami roślinnymi.

Inspiracje