Rodzaje balustrad do schodów

Charakterystyk balustrad do różnego rodzaju schodów

schody
schody

Podstawowym zadaniem balustrad przy schodach to zapewnienie użytkownikom wygodnego i komfortowego a zarazem bezpiecznego poruszania się po schodach które są ciągiem komunikacyjnym w naszym domu. Podejmując decyzję o montażu balustrady do istniejących schodów. Powinniśmy zdawać sobie sprawę że nie każda balustrada pasuje do każdego rodzaju schodów.

Balustrada pełna i wyglądająca jak kurtyna

Balustrada pełna wygląda jak zwykła ścianka. Jest to doskonałe rozwiązanie które możemy zastosować w naszym domu, w którym mieszkają dzieci. Nie można po niej się wspinać, dlatego nie ma obaw, że dziecko z niej spadnie i zrobi sobie krzywdę. Balustrada pełna można wykonać : ze szkła, cegły, gipsu albo betonu. Balustrada kurtynowa w przeciwieństwie do balustrad ze ścianki nie przesłaniają całej przestrzeni pomiędzy stopniem a poręczą. Sięga ona niewiele nad górny poziom biegu schodów i kończy się przed dolną krawędzią poręczy. Najczęściej montuje się ją z kraju stopni, lub do poręczy.

Balustrada ażurowa na schody

Balustrada na schody ażurowe robi się z słupów i poręczy, które stanowią trwałą oraz solidną konstrukcję. Dodatkowo wzmacniającą całą konstrukcję schodów co jest niezmiernie ważne przy schodach samonośnych ażurowych i samonośnych dywanowych. Wypełnieniem balustrady są profile o rozmaitym typie i kształcie. Potrafią być one zrobione z metalu, plastiku, drewna lub szkła. Wypełnienie balustrady ażurowej jest w wersji poziomej – linki, listewki, kształtowniki, albo pionowej – tralki. Istotną sprawą przy projektowaniu balustrad do schodów ażurowych jest określenie odpowiednich odstępów między wypełnieniem. W budynku w którym żyją dzieci, odległość między pojedynczymi tralkami nie może być szersza niż 12 cm. Tak mała odległość zapobiega wypadkom. Małe dziecko nie przeciśnie się pomiędzy tralkami i nie spadnie z dużej wysokości.

Najpopularniejsze rodzaje materiałów do produkcji schodów i balustrad.

Najczęściej schody wykonuje się w wersji drewnianej, lub metalowej. Dobrze wyglądają schody oraz balustrady zrobione w ten sposób że stopnie i balustrada są z tego materiału, ale również można jednak mieszać drewno ze stalą i osiągać dzięki temu efekty. Ładny efekt uzyskujemy wykonując balustrady z wygiętego drewna. Oryginalnym pomysłem są drewniane stopnice i metalowe wypełnienie balustrady. Projektujący schody, powinien myśleć o podstawowych zasadach BHP. Wszystek rodzaj schodów o wysokości większej niż 50 cm, muszą mieć poręcz od otwartej strony.

Schody upiększają wnętrza. Dobrze zaprojektowane i dobrane schody do wnętrza to nie tylko elementy ciągu komunikacyjnego a również element dekoracyjny.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!