Przedpokój z szafami. Jak umeblować?

Przedpokój w naszych mieszkaniach to najczęściej pomieszczenie gdzie jest mało miejsca a chcemy w nim dużo zmieścić aby sobie nie “zagracać” innych pomieszczeń. Łatwo jest meblować przedpokój jak jest duży wysoki i jeszcze na planie kwadratu . Więcej uwagi trzeba zwrócić na wąski długie przedpokoje gdzie ciężko jest zmieścić duże szafy a każdy centymetr musimy wykorzystać.

przedpokój z szafami
przedpokój z szafami

Doskonałym rozwiązaniem są tutaj szafy na wymiar. pozwalają one zagospodarować całą dostępną przestrzeń możemy w nich umieścić wiele  funkcjonalnych dodatków które jeszcze lepiej pozwolą wykorzystać ich przestrzeń.

Przedpokój z szafami to najlepsze zagospodarowanie wolnej przestrzeni do przechowywania ubrań butów i podręcznego sprzętu AGD takiego jak żelazko czy odkurzacz

Przedpokój z szafami zabudowujemy według reguł poniżej :

  • wymiar wewnętrzny szafy jest pomniejszony o grubość jej ścian które wykonuje się z płyty MDF o grubości 18 mm
  • “plecy” szafy wykonuje się   płytę HDF o grubości 3 mm. Jednak to rozwiązanie nie jest konieczne tył szafy nie jest widoczny więc nie ma konieczności jego estetycznego zabudowania.
  •  drzwi przesuwny potrzebują od 8 do 10 cm  z grubości szafy w tym wymiarze znajduje się układ jezdny składający się z prowadnic i wózków. Przy  drzwiach szafy do 2m można zamontować mechanizmy ślizgowe. Jednak mechanizmy wózkowe z rolkami wykonanymi z teflonu zapewniają ciche przesuwanie drzwi oraz są trwalsze i łatwiejsze w korzystaniu.
  • jeżeli w szafie będą wisieć na drążkach lekkie ubrania to wystarczy że jej głębokość będzie wynosiła 60 cm, jeżeli będziemy w niej wieszać płaszcze, puchowe kurtki, to potrzebujemy wtedy 80 cm głębokości,
  • jeżeli nasz przedpokój ma wnęka ma głębokość mniejszą niż  60 cm powinniśmy się zastanowić nad montażem drążków wysuwnych  jednak ich nie możemy za bardzo obciążać ubraniami aby nie uległy wyłamaniu lum możemy w niej zamontować półki na których będziemy trzymać buty w pudełkach lub bez.

Jakie drzwi  do szafa w przedpokoju?

Do wyboru w szafach przesuwnych mamy drzwi:

  • Skrzydła składane: nie wymagają dodatkowego miejsca przed szafą. Drzwi przesuwają się po torach, nie wystają poza obrys szafy. Sprawdzą się w przypadku, gdy na przeciwko szafy znajdują się np. drzwi do kolejnego pomieszczenia. W ich przypadku zawsze jedno skrzydło będzie zamknięte co utrudnia wgląd do wnętrza szafy.
  • Drzwi składane: wąskie skrzydła są połączone zawiasami i przesuwają się po torze na suficie. Drzwi składane są idealnym rozwiązaniem do szaf węższych niż 90 cm, ponieważ ma się dostęp do całej szafy,
  • Skrzydła przesuwno-łamane:  zamknięte – układają się  w jednej linii. Otwarte zajmują małą przestrzeń i pozwalają na wgląd do całej szafy.

Inspiracje